Mats Green, M: ”Jag hoppas valrörelsen handlar om arbetslinje mot bidragslinje”

Mats Green kom ut ur den röda garderoben som moderat när han gick i nionde klass. Något oväntat för att vara född i en socialdemokratisk familj och uppvuxen i miljonprogrammet Öxnehaga. Som Moderaternas arbetsmarknadspolitiker drömmer han om en valrörelse där arbetsmoralen står mot bidragslinjen.
 
Vad menar du med att bostad och tandläkare går idag utanför bidragsnormen? Du menar väl ändå inte att bostad och tandvård ingår för alla som får bidrag? Det gäller ej svarta hyreskontrakt eller ej akut tandvård.
Det ingår i försörjningsstöd.
Den lägsta nivå som man i dag kan hamna på i Sverige.
Golvet så att säga.
 
Va? Hyra för svarta kontrakt? Ej akut tandvård? Du har fel.

(Det finns dock vissa omständigheter där man kan få bidrag för svart hyreskontrakt men i de allra flesta fall inte.)
Svarta hyreskontrakt finns ju inte i verkliga värden.
Jag avsåg naturligtvis bara vita kontakt.
Läste tydligen fel där.
Bostad är i alla fall nödvändigt för ett anständigt liv.

Vad jag vet så ingår nödvändig tandvård i försörjningsstödet.
Men om det inte gör det så borde det göra det.
Det är ju hur som helst del av ett anständigt liv.
 
Svarta hyreskontrakt finns ju inte i verkliga värden.
Jag avsåg naturligtvis bara vita kontakt.
Läste tydligen fel där.
Bostad är i alla fall nödvändigt för ett anständigt liv.

Vad jag vet så ingår nödvändig tandvård i försörjningsstödet.
Men om det inte gör det så borde det göra det.
Det är ju hur som helst del av ett anständigt liv.

Ja alla kan ju inte få ett hyreskontrakt.

Angående tandvård så ska jag backa lite (men bara lite). Socialbidragstagare kan ansöka om bidrag för sk nödvändig (ej akut) tandvård. Om de varit socialbidragstagare en längre tid och väntas fortsätta med det.
För övrigt finns en massa andra grupper som får mer tandvård än så.

Men man kan ändå inte räkna med sk nödvändig tandvård bara för att man får ett bidrag.
 
Lösningen på bostadssituationen heter ändå inte "svarta hyreskontrakt".
Det är ett oskick som stör den kontrollerade hyresmarknaden och göder mer eller mindre kriminella krafter.
Behovet av bostäder måste lösas på annat sätt.
Ja. Poängen var att det finns gott om situationer där svartjobb och fusk är rimligt utifrån individens perspektiv. De som faller emellan kommer göra vad de kan och får sedan finna sig i att resten av samhället ser dem som parasiter.

Jag ser poäng med att se till att folk inte hyr ut svart. Men det betyder inte att jag skyller problemet på den som tar ett svart kontrakt för att det var den bostad som gick att lösa.

Man kan jobba på att lösa detta problem utan att uttrycka sånt förakt för folk som inte är "lönsamma".

(Det är inte du som står för föraktet alltså utan sytfar på trådens ämne)
 
Jag jobbar just nu med nysvenska kvinnor som bott en längre tid i Sverige men trots det talar (och ännu sämre skriver och läser) svenska. De jobbar även med att städa och annan lokalvård. De flesta är 55+ Gör sitt arbete jättebra, noggranna, punktliga, kommer varje dag. Men det finns inte en chans i helvete att någon AG kommer att anställa dem. Det bästa de kan hoppas på är någon slags arbete där AF/FK går in och betalar, eg lever på bidrag

Några som är yngre (och mer utbildade) har varit på ett flertal praktiker, så fort AG inte får betalt för dem längre så åker de ut och nya praktikanter in. Pratar man med dem har de en sak gemensamt. Allt de vill är att ha ett riktigt lönearbete. De får ut ca 12,000-13,000 i månaden, så det är inte direkt ett liv i sus och dus. De vill desperat jobba, men är utestängda från arbetsmarknaden. Ytterligare utbildning hjälper inte i deras fall. Och ja, till slut sitter en del hemma apatiska efter åratal av att ha bollats runt och insett att de aldrig kommer att nå sitt mål med en riktig anställning. Förutom möjligtvis helsvart.

Den absoluta majoriteten av svenskar VILL arbeta och 'göra rätt' för sig. Men de blir inte anställda. Visst, de kan vidareutbilda sig, men det hjälper bara till en viss gräns, särskilt om du startar som analfabet eller närapå. Efter en viss ålder får du inte CSN längre så studierna kan inte finansieras.

Det som gör mig riktigt förbannad är nar de relativt välavlönade slår sig för bröstet att de minsann betalar skatt (vilket tydligen är samhällsengagemang) men samtidigt betalar städerska osv svart när de inte får ut mer på RUT (eller är det ROT?). Vilket btw är bidrag det också. Det finns inte en svensk som inte fått bidrag i någon form. Föräldraförsäkringen är bidrag. Sjukvård är bidrag. Skolan är bidrag.

Det handlar om att hitta verktyg för att skapa en arbetsmarknad som alla har en reell chans att komma in på. Att jaga skattesmitare, att skattemedel inte förs ut ur landet genom internationella koncerner som tjänar grova pengar inom skola och vård. Svenska skattepengar i de sektorerna ska stanna i Sverige. Inte att ge sig på den mest sårbara av grupper av svenskar som svartmålas som några slags samhällsparasiter. Parasiter är privata koncerner som Capio, som Förenta Arabemiraten vill köpa och föra ut vinster ur Sverige. Visst, du kan köpa en privat sjukvårdsförsäkringen, men då lever du förbanne mig på bidrag eftersom den är bekostad av skattemedel. Betala hela priset isof. 5000 för ett läkarbesök. 100,000 för en MRI. Som inte ska utföras av MRI personal eller maskiner som bekostats av allmänna skattemedel.
Jag förstår inte riktigt vad du menar här, människorna kan inte både jobba och vara plikttrogna och duktiga och arbetslösa och att det inte är någon chans att de blir anställda. Någonstans här tappar du mig.

Varför har de ingen chans att bli anställda? Jag har stött på många med lite eller obefintlig svenska som klarar sig på arbetsmarknaden. Både när det gäller lågstatus jobb som städning eller hemtjänst och som högt betalda specialister. Och varför hjälper inte utbildning? De har knappast varit 55+ alltid.

Jag tycker det är helfel att företag får pengar för att anställa folk som har svårt för att ta sig in på arbetsmarknaden och sen kan avskeda dem och skaffa nya så fort bidragsperioden går ut. Där bör vi ändra på systemet, de företag som inte lyckas behålla dessa efter bidragstiden bör inte få vidare bidrag.
 
Ja. Poängen var att det finns gott om situationer där svartjobb och fusk är rimligt utifrån individens perspektiv. De som faller emellan kommer göra vad de kan och får sedan finna sig i att resten av samhället ser dem som parasiter.

Jag ser poäng med att se till att folk inte hyr ut svart. Men det betyder inte att jag skyller problemet på den som tar ett svart kontrakt för att det var den bostad som gick att lösa.

Man kan jobba på att lösa detta problem utan att uttrycka sånt förakt för folk som inte är "lönsamma".

(Det är inte du som står för föraktet alltså utan sytfar på trådens ämne)
Ja fusk och svartjobb kan vara rimligt för individen, men aldrig för samhället. Och lösningen på svartjobb är knappast att acceptera det och jämställa det med vita jobb.

Antalet bostäder minskar inte för att man stoppar svart uthyrning om man nu inte räknar in boende i lokaler som inte är godkända/inte bedöms som tjänliga. Det samma med jobben, några jobb kommer säkert att försvinna om man får bukt med svartjobben, men de flesta behöver utföras ändå, även om det enbart är möjligt med vita jobb.
 
Lösningen på bostadssituationen heter ändå inte "svarta hyreskontrakt".
Det är ett oskick som stör den kontrollerade hyresmarknaden och göder mer eller mindre kriminella krafter.
Behovet av bostäder måste lösas på annat sätt.

Ett verktyg skulle vara att subventionera nybyggen av hyresrätter (som gjordes tidigare). Ett annat att tvinga privata HV att anmäla hyresrätter till bostadsförmedlingen. Och, att sänka kraven på att beviljas vid ansökan av en HR trots att man inte uppfyller de, höga, krav som finns idag.

Jag håller med om att den svarta bostadsmarknaden, ffa i storstadsregionerna är ett oskick som vi måste komma till rätta med. Men idag är många ffa de mest utsatta tvingade att hyra svart. De vägras hyra om de inte uppfyller vissa krav som en tillsvidareanställning med en viss lön. Står du utanför arbetsmarknaden är inte ett vitt kontrakt en möjlighet.
 
DE
Suck! Alla politiker vet att Sverige tillämpar jämviktsarbetslöshet. Det måste finnas en viss procent arbetslösa, vet inte om det är runt 6%. Då kan man ju inte straffa de arbetslösa med högre krav när politiken reglerar arbetslösheten.
:banghead:
Detta är bästa kommentaren i tråden.

Att diskutera frågan utan att ha med sig tanken på jämviktsarbetslösheten blir bara konstigt.
 
'

Det största problemet i min värld är att avgöra vem som kan arbeta och hur mycket som är rimligt. Bland de långtidsarbetslösa finns en mix av olika problem, sociala, fysiska och psykiska mixat med de som på ett eller annat sätt vill utnyttja systemet.

Det socialistiska "Av var och en efter förmåga, åt var och en efter behov" är en fin tanke, det kanske inte fungerar helt i praktiken men vårt skyddsnät bygger i stort på det, att de som kan bidrar efter förmåga med arbete och betalar skatt och de som inte kan eller behöver stöd får ta del av bidrag. Skatten går också till gemensamma intressen och välfärd.

När Mats Green talar om att alla är skyldiga att leverera, då blir det fel för mig, ingenstans står det om de som inte kan leverera. Det bygger också på att man börjar livet med en skuld (förlossning och förlossningsvård, senare barnomsorg och skolor, fritidsaktiviteter mm) man har ju redan tagit del av det "allmänna" och nu ska man leverera. Det systemet fungerar endast för de friska och starka och bidrar till att man ser ner på de som inte kan uppfylla sin skyldighet att leverera".

Ok. Jag håller med dig om allt det övre, men jag gör inte samma tolkning av Mats Greens synsätt. Så kan det ju vara.
 
Ok. Jag håller med dig om allt det övre, men jag gör inte samma tolkning av Mats Greens synsätt. Så kan det ju vara.
Hur tolkar du då "– Om du säger att samhället ska finnas där när du behöver det så innebär det också att du har en skyldighet att leverera in till det samhället som försörjer dig."?
 
Eller så får man se över systemen för att upptäcka och stoppa fusket (utan att andra tar skada) och kräva tillbaks pengarna, möjligheten gör tjuven, jag är inte med på att kasta ut någon från välfärdssystemet. Det kan också bli dyrt, de som utesluts ur gemenskapen riskerar att kosta mycket i form av brott och fler som lever utanför lagens ramar helt. I välfärdssystemet ingår även fängelser, ska folk uteslutas från dem också? Och vad händer med deras barn?

Jag motsäger ingenting, men frågan är hur det ska genomföras i praktiken? De flesta vill tex ha fred på jorden och att alla är vänner, men hur det ska ske är betydigt mer komplext och intressant än önskan om att ha det...
 
Hur tolkar du då "– Om du säger att samhället ska finnas där när du behöver det så innebär det också att du har en skyldighet att leverera in till det samhället som försörjer dig."?

Jag tänker att jag inte plockar ur den meningen ur sitt sammanhang dvs fortsättningen "Folk har en tendens att kanske fokusera alltför mycket på rättigheter. Man behöver fokusera lika mycket på skyldigheter, säger Mats Green". Det är hela min poäng och förmodligen hans med. Var fokuset ligger, i balans mellan rättigheter och skyldigheter eller med tonvikt på nåt av det?
 
Det stora problemet och det som gör att dom med sej tex hyfsat högfungerande autism inte kan arbeta men ändå fungera bra i vardagen är att det existerar inga arbetsgivare alls som är villiga eller om dom är det ens kan anpassa arbetet efter en sådan person.

Dom som har behov av bidrag men inte får pga att dom inte är "tillräckligt dåliga" måste ju ta till svartarbete för att kunna ha ett liv övht, för dom får ingen hjälp av samhället och dom får inget jobb för att dom inte fungerar i dom sammanhangen. Att "sätta dit dom" är bara löjligt. Liksom vad är fusk och vad är överlevnad? När går den gränsen?

Jag tror dom största bovarna så att säga är just dom som har mycket pengar och har det gott ställt, kan räkna upp ett antal bara i min närhet som har det väldigt gött ställt och som hyr ut hus och stall svart till andra och är öppna med det. Dom säger till andra utan några konstigheter att "dom bidrar ju så mycket till samhället ändå" så dom behöver inte betala in mer skatt. Det är samtidigt också dom som röstar på Moderaterna för att dom gynnas av deras politik.

Har svårt att tro att det är dom som går på bidrag eller dom som måste arbeta svart för småsummor utan skydd alls om det händer något som är problemet, det är inte dom som behöver jagas och stressas på.

Fast ärligt talat, just nu efter 12 timmars jobb känner jag spontant: Jag tror inte på en verklighet att olika regler ska gälla för olika människor. Jag tycker inte det är mindre fel att den första i ditt exempel drar in svarta pengar som att den andra gör det. Antingen är det acceptabelt eller så är det inte acceptabelt. Drömscenariot ska vara att ingen "behöver" leva på svarta pengar, och den som då gör det får stå till svars för det. Det är hur vi kommer dit som är viktigt för mig.
 
Skattefusk uppskattas kosta staten cirka dubbelt så mycket som bidragsfusk, men de blir sällan mål för den moderata lasersynen. Just inställningen att specifikt bidragstagare är snyltare är det som gör att många tar till uttryck som "människorsyn".
Tack då förstår jag hur du menar, men håller inte med. Så kan det vara.
 
Fast det där blir ju mest löjligt. Visst skitbra att personen fått jobb men det betyder inte att långa sjukskrivningar inte är ett problem vid anställning. Du vet undantaget som bekräftar regeln.

Jag vet, men blir så gruvligt trött på motsatsen också. Att det aldrig skulle gå att komma ur den spiralen och att alla skiter i en som hamnat där. Så jag kände mig tvungen att ge ett gott exempel ur verkligheten, på där det gått bra. Lessen för att jag ville balansera upp det hela lite...
 
Jag vet, men blir så gruvligt trött på motsatsen också. Att det aldrig skulle gå att komma ur den spiralen och att alla skiter i en som hamnat där. Så jag kände mig tvungen att ge ett gott exempel ur verkligheten, på där det gått bra. Lessen för att jag ville balansera upp det hela lite...
Var har jag sagt att det inte går? Klart det går men det är skitsvårt och få förunnat. Att låtsas som om problemet inte existerar är det riktigt farliga för det är där moderaterna och deras gelikar ger sig in och påstår att folk inte vill och nedvärderar dem. Genom sin retorik skapar en ravin genom samhället av de som har och de som inte har där det blir legitimt att bete sig som as mot den som inte klarar av att vara perfekt. Man skapar inte mindre "bidragsberoende" genom det utan mångfaldigar problemet.
Rent krasst så är väldigt få av "bidragen" bidrag. De flesta är försäkringar däremot finns det ett antal avdrag som är rena bidrag som RUT och ROT. Man gnäller på svartarbete och så inför man bidrag för att de rika ska anlita vit arbetskraft istället för att se till att de som har råd betalar för sig och samtidigt ägnar sig åt lagliga transaktioner.
 
Var har jag sagt att det inte går? Klart det går men det är skitsvårt och få förunnat. Att låtsas som om problemet inte existerar är det riktigt farliga för det är där moderaterna och deras gelikar ger sig in och påstår att folk inte vill och nedvärderar dem. Genom sin retorik skapar en ravin genom samhället av de som har och de som inte har där det blir legitimt att bete sig som as mot den som inte klarar av att vara perfekt. Man skapar inte mindre "bidragsberoende" genom det utan mångfaldigar problemet.
Rent krasst så är väldigt få av "bidragen" bidrag. De flesta är försäkringar däremot finns det ett antal avdrag som är rena bidrag som RUT och ROT. Man gnäller på svartarbete och så inför man bidrag för att de rika ska anlita vit arbetskraft istället för att se till att de som har råd betalar för sig och samtidigt ägnar sig åt lagliga transaktioner.

Ok. Vi har nog en väldigt olika syn på saker, helt klart. Men det fetade - därför är det ännu viktigare att dessa lyfts fram tror jag. Jag tror på det där med att peppa varandra och att peppas av de man kan identifiera sig med. Om man ser att andra lyckas kravla sig över kanten kan det göra att man orkar själv. Inte för alla, och alla kan inte, men de som kan är betydligt fler än bara ett fåtal. Jag har å andra sidan en stark tilltro till människors förmåga. Kan man inte göra allt, kan man oftast göra något. Vem har sagt att perfekt är ett ideal och miniminivå? Good enough tycker jag är bättre. Det gynnar troligtvis samhället mer att många gör lite, än att ett väldigt fåtal perfekta gör mkt och andra är utanför. Det är min övertygelse att det är vad som bygger känsla av sammanhang. Att tillhöra. Att vara viktig.
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp