cassiopeja
Trådstartare
Jag såg en märkning på en glassförpackning som jag inte förstod, och jag undrar om det finns någon här som kan hjälpa mig att förstå varför man skriver så? Det stod "Suitable for vegetarians" på en burk med glass.
Alltså hur ofta säljs det köttglass?... Eller vad är det märkningen är till för?
"Suitable for vegans" har jag sett och det förstår jag bättre, eftersom de då garanterar djurfri ingredienslista. Den glassen jag såg innehöll både grädde och ägg, så "vegan friendly" var den ju inte.
Men vad är poängen med att skriva på en förpackning med glass att den passar för vegetarianer? Är inte det självklart?
Vad är det jag inte fattar?
Alltså hur ofta säljs det köttglass?... Eller vad är det märkningen är till för?
"Suitable for vegans" har jag sett och det förstår jag bättre, eftersom de då garanterar djurfri ingredienslista. Den glassen jag såg innehöll både grädde och ägg, så "vegan friendly" var den ju inte.
Men vad är poängen med att skriva på en förpackning med glass att den passar för vegetarianer? Är inte det självklart?
Vad är det jag inte fattar?