Jag har helrenoverat mitt Trane.
Nytt golv - 900 kr för golvet hos lokala Bygghandlaren. Bättre än standardgolvet. Jag la in det själv (det kan en blind göra *s*). Verkstaden ville ha 2500 kr för att göra det, PLUS kostnaden för materialet.. (!!)
Jag bytte sidoväggarna. Orginalväggar kostar nästan 3000 kr. Sen ska verkstaden ha för bytet. Mina väggar är iofs orginal men köpta till kooooompispris. 2000 kr.
Bytte matta, mattan kostade 2200 kr, bytet är ju enkelt.
All el är omdragen, nya kablar, nya dosor etc. Detta gjorde pappa. Verkstaden ville ha 3 h på sig á 600 kr i timmen..
Bytt stötdämpare, dämparna kostade 1100 kr, bytet gjorde pappa (pappa är mekaniker..min bror med *s*).
Rostskydda chassit och måla om var ju lätt att göra själv.
Så, om man INTE har utrustning och kunskap (och TID) själv så kan det bli FASLIGT dyrt!
Men har man - eller känner någon hjälpsam som har - utrustningen och kunnandet så kommer man billigt undan och det är värt det för då VET man vad som är gjort.
Jag byter hjulaxel nu (jag = pappa, jag tittar på och räcker verktyg). Detta sparar jag flera tusen på, verkstäderna tar från 600 kr i timmen och uppåt..och med gamla släp sitter saker och ting oftast som berget och man kan få kämpa en hel del för att få loss dem. Gamla axeln hade en bult som VÄGRADE släppa.. Tillslut fick vi skära av den med rondell... Vill inte tänka på vad verkstaden tagit för det =)