Lättridningsfråga

  • Träning
  • Trådstartare Trådstartare Egonson
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 3
  • Visningar Visningar 813
E

Egonson

Varför måste man ha "rätt sittben" när man rider lätt egentligen? För att avlasta hästens ena sida växelvis, för att hjälpa hästen att balansera när man rider t.ex på volt?

Vad händer om man sitter på samma nedsittningsben hela tiden, måste ju bli belastningar för hästen, men vad belastas?
 
Sv: Lättridningsfråga

Du sitter på inner bakben eftersom det har lättast att bära upp hästen (ffa på böjda spår förstås).
 
Sv: Lättridningsfråga

Mhm.. Okej jag förstår hur du menar :) Tack för svaret :bow:
Någon som har ngt mer att komma med?
 
Sv: Lättridningsfråga

Varför måste man ha "rätt sittben" när man rider lätt egentligen? För att avlasta hästens ena sida växelvis, för att hjälpa hästen att balansera när man rider t.ex på volt?

Vad händer om man sitter på samma nedsittningsben hela tiden, måste ju bli belastningar för hästen, men vad belastas?

Att rida på fel sittben innebär att hästen måste hjälpa till "att bära upp sig och ryttaren" när man rider på böjt spår (t.ex. en volt) för att kunna balansera upp all vikt på ett godtagbart sätt.
När hästen blir obalanserad, slits de senor vars ben är mest drabbade (insidans ben), därav är det så viktigt att Inte sitta på fel sittben.

Att alltid rida på samma sittben sliter inte bara på hästen, utan öven ryttaren kan drabbas, i form av stelhet och blir ostadig när ryttaren ska försöka rida på det andra sittbenet.
Det som slits på hästen är främst ben och senor, men jag tror även att ryggen blir negativt påverkad.

Jag tror egentligen att hela hästen blir negativt påverkad, sne i kroppen etc, men det är ingen fakta jag är säker på, men googla gärna runt och se vad du hittar! :idea:
 

Liknande trådar

Utrustning Hej! Jag har nu ridit på ridskola i ett år och tycker verkligen att det är helt fantastiskt. Jag känner att jag börjar få en djupare...
Svar
9
· Visningar
634
Senast: cowgirl81
·
Träning Min häst har börjat te sig lite konstigt vid varje ridpass, han skrittas igång ordentligt, brukar skritta ut grusvägen en bit och... 2
Svar
33
· Visningar
2 491
Senast: Idaw83
·
Träning Hejsan allihop För drygt 2 månader sen köpte jag en ny häst. En swb valack på 8 år, världens trevligaste. Han va inriden av tjejen jag... 2
Svar
22
· Visningar
3 121
Senast: Claraclara
·
Ridning Hej! Jag har haft ett PRE sto i snart 3,5år. Hon var bara inriden strax innan hon kom till min och min mammas ägo. Hon var då inriden på... 3 4 5
Svar
94
· Visningar
7 557
Senast: Emuliiaa
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Uppdateringstråd 31
  • Valp 2025
  • Kastrering av tik - erfarenheter?

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp