Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Ja det gör den. Antar att du fått råd från Strömsholm att ge ngt speciellt efter buköppningen?
Vetekli, linfrö, bra hö, är bra att basera foderstaten på i ditt fall. Kanske behöver han gå upp i vikt? Då är ju både groov och rehab bra (samt lucern).
Njäe, fick inga speciella råd så. Smörjande mat tex kli ska hon få iaf och betfor nu och så ska hon få lite majsolja. Sedan skulle jag kunna gå tillbaka till hennes vanliga mat sakta. Hon äter i vanliga fall 1 kg kraft grov och 1 kg lucern per dag.
Funderar på rehabs egenskaper, om det kan vara bättre? Hon får 10 kg hö, fjolårets nu, och så fort det är slut ska vi gå över till hösilage.
Hon hade ganska dåligt hull innan, och har nu ännu sämre. Hon kommer ju att vara pensionär nu pga av hennes hjärta, så foderstaten får väl ses över, även om hon inte reds hårt innan. Men jag känner mig lite förvirrad ändå.
Hon ska ju ha boxvila nu med promenader, och jag vill undvika att hon blir alltför pigg, därav frågan om det är havre i groven.
/ Maris
Foder & Strö
Har en häst som kissar ner hela boxen. Han är ute mellan 06-21 kan strö boxen med spån dagen efter är den nerpissad så måste strö boxen...