Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Ändrar till att en av älgarna kommer vi kanse göra något åt, har inte fått en klar bild av vad som gjorde att det hände, är det fjolåringen ska den bort medan om det är kon och människan gick mellan ko och kalv med sina hundar så inget.Här är största problemet älgar, eller snarare villaägare som undrar vad vi tänker göra åt älgarna som kommer in i trädgårdarna för att söka vatten i trädgårdsdammar, svaret gillas inte då vi inte tänker göra någonting åt att villaägare har vatten i trädgården.
Stackars älgarHär är största problemet älgar, eller snarare villaägare som undrar vad vi tänker göra åt älgarna som kommer in i trädgårdarna för att söka vatten i trädgårdsdammar, svaret gillas inte då vi inte tänker göra någonting åt att villaägare har vatten i trädgården.
Det beror nog på var i Sverige man befann sig. Vi hade det regnigaste året i mannaminne här utanför Landskrona. Från maj till december regnade det i stort sett dagligen och många gånger rena skyfall.
Då har nämnda väderstation har bättre väder än vi. Började bygga till huset i maj och har klart förr mig Hur mycket det regnade här eftersom det ställde till det rejält för entreprenören.Mannaminne är en mycket kort och vag måttstock, som man bör akta sig för.
Jag kollade Landskronas väderstation, och under de tio föregående åren till 2017 har regnat mindre under given period endast två år (2013, 2016)
2017 403,1 mm
2016 309,3 mm
2015 410,2 mm
2014 501,2 mm
2013 357,3 mm
2012 425,4 mm
2011 568,8 mm
2010 526,4 mm
2009 461,0 mm
2008 470,2 mm
2007 608,5 mm
Det är för varmt för att kommentera dagligen och skyfall, men ungefär samma sak gäller där, för nämnda väderstation.
En kompis skickade just over den har kartan over de "wild fires" som pagar just nu i vastra USA och undrade exact var vi och nagra gemensamma kompisar ar i forhallande till branderna. De varsta branderna ar, som vanligt, i Californien ... I Californien har ungefar 900 byggnader brunnit ner och 8 personer dott. Det var for ett par dagar sedan, kan vara mer nu ... och branden vid Redding star for merparten av det.
https://projects.oregonlive.com/wildfires/map#6/44.190/-120.700
Bild fran sjon Clearlake i riktning mot den lilla staden Lakeport
Visa bifogad fil 17813
En kompis skickade just over den har kartan over de "wild fires" som pagar just nu i vastra USA och undrade exact var vi och nagra gemensamma kompisar ar i forhallande till branderna. De varsta branderna ar, som vanligt, i Californien ... I Californien har ungefar 900 byggnader brunnit ner och 8 personer dott. Det var for ett par dagar sedan, kan vara mer nu ... och branden vid Redding star for merparten av det.
https://projects.oregonlive.com/wildfires/map#6/44.190/-120.700
Bild fran sjon Clearlake i riktning mot den lilla staden Lakeport
Visa bifogad fil 17813
Intressant, i Tänndalen var renarna närmre än någonsin (dvs längre ner antar jag).Norra Sverige är platsen att vara påHar haft cirka 25 grader och sol, fläktande vind och badat i varenda fjällsjö vi sett. Avslutade med åska, blixtrar och ordentligt ösregn i natt, ljuvligt
Det finns vatten i bäckarna, det är grönt och växer, det lilla som nu växer här uppe. Renarna tycker dock det är för varmt, de håller sig högt upp, på de enstaka snöfläckar som finns kvar.
Maj var en helvetisk regnmånad 2017 vid den här väderstationen.Då har nämnda väderstation har bättre väder än vi. Började bygga till huset i maj och har klart förr mig Hur mycket det regnade här eftersom det ställde till det rejält för entreprenören.
Såg renar högt uppe på Galdhöpiggens kvarvarande snöfläckar, där de sökte svalka för den 25-gradiga värmen på +2000m.Intressant, i Tänndalen var renarna närmre än någonsin (dvs längre ner antar jag).
Ja alltså jag har sämre koll på hur många renar som var på snöfläckarna jämförelsevis. Ingen statistik, bara vad jag noterade.Såg renar högt uppe på Galdhöpiggens kvarvarande snöfläckar, där de sökte svalka för den 25-gradiga värmen på +2000m.
Ja, intressant hur olika de kan bete sig. Beror säkert på lokalt väder och tillgång till snö respektive mat? Vi var en bit från Kebnekaise.Intressant, i Tänndalen var renarna närmre än någonsin (dvs längre ner antar jag).
Älgarna var här först innan bebyggelsen uppstod och jag resonerar som så att det snarast är en ära att dom vilda djuren vill hälsa på för SÅ vilda är dom inte och ger man fan i att jaga dom, förfölja dom eller kasta blomkrukor och stövlar på dom så är dom heller inte ett dugg aggressiva utan bara nyfikna. Jag har skogens vilda djur här på tomten frekvent och ingen av oss blir det minsta rädd för den andra utan här är en fredad zon och det vet dom.Här är största problemet älgar, eller snarare villaägare som undrar vad vi tänker göra åt älgarna som kommer in i trädgårdarna för att söka vatten i trädgårdsdammar, svaret gillas inte då vi inte tänker göra någonting åt att villaägare har vatten i trädgården.
Nå, nu kan ju kor med kalv vara lite griniga av sig men då ni känner varandra ses du nog inte som något hot, vilket däremot en utomstående hade kunnat vara.Älgarna var här först innan bebyggelsen uppstod och jag resonerar som så att det snarast är en ära att dom vilda djuren vill hälsa på för SÅ vilda är dom inte och ger man fan i att jaga dom, förfölja dom eller kasta blomkrukor och stövlar på dom så är dom heller inte ett dugg aggressiva utan bara nyfikna. Jag har skogens vilda djur här på tomten frekvent och ingen av oss blir det minsta rädd för den andra utan här är en fredad zon och det vet dom.