Guldfasanerna

  • Övr. Djur
  • Trådstartare Trådstartare Sel
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 1 450
  • Visningar Visningar 124 685
Nu har Jag ocksa hittat Mr. Electric. :D Sa himla cool!
Det ar just fargutvecklingen Jag har studerat pa andra golden phesants I dag. De ar fantastiskt vackra allihop.
Ar det samma honor till bade roda och gula golden phesants? Eller har honorna nagon gomd rod eller gul fjader nagonstans sa de maste ha just ena sortens hane? :p
Visst är han frän! :D
Nej, det är olika honor också. Det röda anlaget är dock dominant så en röd höna med gul tupp (eller tvärt om) kommer alltid att ge röda avkommor så länge anlagen är rena. Det ses dock inte med blida ögon på den som avlar på det viset och sedan säljer avkommorna som rena färger.
Den gula mutationen är såvitt jag vet den enda som uppkommit naturligt och även i det vilda. Alla andra (persika, silver, dark throat och diverse andra) är framavlade genom att man blandat in andra arter.

Här är en röd höna att jämföra med mina gula. :)
1744310981784.webp
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

  • GHS - dagens dressyr.
  • Taklucka till Thule Equiliner
  • Okänd föl?
Tillbaka
Upp