Sv: Fryst istället för färskt?
Jag hade inte testat fryst på ett sto som krånglade året innan. Eller ja det beror föresten lite på, varför stoet inte tog sig är ju det intressanta, förra året var ju åtminstone sista delen av säsongen ett strulig för många med dåliga brunster etc.
Jag är då ett stort fan av fryst och hade ett sto på det förra året och kommer ha ett sto med fryst i år.
Ena stoet kommer betäckas på fölbrunsten så där blir det färskt även om jag vet att flera betäcker med fryst även då med goda resultat, hingsten finns ändå på TAI så why not.
Mina ston har tagit sig på ett skick på TAI varje gång så de är bra kandidater för fryst.
Men om en hingst står på AI/TAI och FAI så hade jag ju valt TAI, helt klart. I Sverige är det ju helt snett och man betalar samma avgifter för flera av hingstarna oavsett betäckningssätt, använder man fryst ska man betala mindre eftersom kostnaderna är högre.
Men det är ju bra om den finns på fryst om det är en tävland hingst, var det inte Flyinge förra året som seminade flera ston med fryst när Jaguar Mail var på tävling?
(utan extra kostnader för stoägaren!)
En fördel jag gillar med fryst är att sperman redan är på plats, man behöver inte oroa sig för att sperman inte räcker till ens sto den dagen den behövs (hände mig förra året) man behöver heller inte bekymra sig om att fraktbolaget sölar bort lådan eller den blir sen. Osv.
Sen är jag fast övertygad om att med en duktig vette och ett fertilt sto så är chansen på dräktighet minst lika stor som på färsk sperma då man prickar ägglossningen perfekt.
Självklart måste ju sperman vara bra också men i mina ögon så ska hingstar vars frys spema inte håller en viss kvalité inte vara på fryst.