Distans i lätt klass?

Sv: Distans i lätt klass?

Jo, ni har så rätt. Distansen hos oss har till syfte att värma hästarna på ett vettigt sätt. Att ha distansen i så här låga klasser har även ett syfte till och det är som någon så klokt påpekade att man har 10 minuter på sig att hoppa fram. Alltför många gånger har man sett ekipage som totalt glömt att de ridit både dressyr (ca 1h) och hoppat banhoppning några timmar före de ska ut i terrängen och därför mer eller mindre hoppar slut på ponnyn/hästen för att värma upp ordentligt i terrängen. Tidsfel behöver ni nog inte oroa er för. Under alla år som vi har haft distans har det bara varit aktuellt en gång och det var en stackars kille som missade vändpunkten, han hade mobilen med sig som tur var och ringde när han var halvvägs till Kil och funderade på hur han skulle hitta hem igen???? ;) . Kan tillägga att den slingan vi rider nu är på annat ställe. Kul att det är så många som kommer!
 
Sv: Distans i lätt klass?

tant agda skrev:
för mej e de 30 mil....så du har ju riktigt nära :D

Moahaha jag har bara 2 mil, men ska inte tävla utan antagligen bara hjälpa till :)
 
Sv: Distans i lätt klass?

MEN DÅ.
den Trossnäs helgen är jag anmäld till ett hopp-meeting.
TYPISKT :mad:
tänkte fel helg...igen :o
 
Sv: Distans i lätt klass?

hoppning??? när det finns fälttävlan....fy på dej!!! :D
 
Sv: Distans i lätt klass?

Ja vet :o
det var dumt gjort av mej...
Ft är ju så mkt roligare än vanlig banhoppning... :bump:

Men jag försökte- ringde o hörde om de gick o få tillbaks sina uppstallningspengar jag redan betalt till hopp-meetingen
( anmälningstiden har inte gått ut än)
Men det gick inte!
650spänn är ju ingen jag kan stunta i bara sådär.. :(

Vill ju mkt hellre åka till Trossnäs!!!! :cry:
Jag får åka dit i höst istället, för visst skulle dom ha en tävling då me?
 
Sv: Distans i lätt klass?

japp dom har en i höst. även en i midsommarhelgen

nä de e klart att man inte vill slänga bort 650 spänn....du får övertala nån att ta över din box på hopptävlingen :idea:
 
Sv: Distans i lätt klass?

Bra idè :idea:
ska höra om nån från klubben ska dit!
vet du vilka klasser dom har då?
 

Liknande trådar

Relationer Varning för vääääldigt långt inlägg! Jag skriver sällan personliga saker här men nu känner jag att jag skulle behöva andras syn på... 2 3 4
Svar
74
· Visningar
26 826
Senast: alazzi
·
Avel Tänkte bara skriva lite allmänt om travaren. Hoppas det inte blir mer sådana här diskutioner. Vi har både franska och amerikanska... 2 3 4
Svar
77
· Visningar
6 821
Senast: henry_
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp