Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Lite hjälp i denna kaosiga gravidhjärna tack!
Är i vecka 33+ och funderar över detta med delade magmuskler. Upptäckte för ett tag sen att det blev som en liten ås mitt på magen när jag skulle sätta mej upp rakt från sängen. Har googlat lite och hittat om delade magmuskler. Har försökt göra såntdär test för att se och jag känner tydligt mina magmuskler ovanför naveln. Då kan jag känna ett mellanrum mellan "filerna" som är kanske ett finger brett. Under naveln och på naveln har jag svårare att känna då det liksom råkar vara lite fläsk i vägen
Alltså jag har ju fattat att folk känner detta efter graviditeten men nu känner jag ju redan innan! Tyder det på att den kommer bli jättestor?
Någon som har erfarenheter?
Oroa dig inte. Hur skulle bebis få plats om musklerna inte delade sig?
Jag tyckte mig märka att mina magmuskler börjat dela sig kring v.22 och fick det bekräftat av en släkting som är pt/fysioterapeut och jobbar med mammamagar. Inget konstigt alls.
Kan tänka mig att delningen känns tydligare efter graviditeten när livmodern inte spänner ut magen. Sedan är det väl mer fokus på delningen efter i och med att det är då musklerna drar ihop sig och det går att göra något åt genom att träna.
Hästnyheter Sociala medier förmedlar ofta en förskönad bild av ridsportens glans och perfekta ridteknik.
Samtidigt växer en oro för att unga ryttare...