Sv: Criollo
Hej vad roligt att du blitt med criollo. Jag har haft flera st och har nu 2 st som jag tävlar med i barrel race och kogrenar. Vill du veta mer om criollon så skicka gärna ett PM.
Tyvärr så är de så att nästan alla criollon som kommer hit till svergie kommer genom hästhandlare och har då fått en skräckfärd från antingen Argentina eller Urugay. Så här: Båt från hemlandet till italien och och där går dom på livdjursauktion där hästhandlare från hela europa köper upp stora mängder i klumpsumma. sen tas dom där och får italienska pass och blodprov. sen hästas dom hem till tyskland, holland, england osv. De flesta tyska och holländska kommer till danmark,sverige, norge, finland osv.
Dom har av nån andlednig blivit ratade i ursprungslandet pga skada som tex senskader, exem,patella eller så har den bara blitt allmänt misshandlad i sitt hemland. Dom används till rodeo.
till de positiva är att dom är underbara en manshästar , lättfödda starka, tåliga, envisa= starka i psyket. Oftast är stona inte felhanterade utan har levt ett gott liv och varit fölston.
Dom är bra på distans och som tyrridningshäst om den nu är stabil i psyker vill säga. Dom är inridna på enhandsfattning.
Oj oj de här blir super långt vill ni veta mer så skick ett PM. Jag har kontakt med argentinare och uppfödare från brasilien om ni vill veta mer.
Jag älskar min criollos och skulle ALDRIG byta bort dom får allt i världen.
Lycka till.
![Wink ;) ;)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)