bra westernsadel i ponnysize?

  • Utrustning
  • Trådstartare Trådstartare BeastieBabe
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 11
  • Visningar Visningar 914
B

BeastieBabe

ca 13"-15" sits dvs.. ponnyns anläggningsyta är 57 cm från bogblad till höftknöl.. dvs sadeln bör juh inte ligga an mer än 50 cm..
sadeln bör vara full quarterbom, dvs x-vid..

men vart finns det ponnywesternsadlar att få tag på förutom h**ks och b*rj*s? (som enligt ryktena ska vara det värsta skit som någonsin tillverkats)

om moderatorerna blir sura för att jag frågar nu så skicka länkar till butiker i PM till mig.. :bow:
 
Sv: bra westernsadel i ponnysize?

okai, bra sida.. hittade en equiflex som var precis 57.. men det är juh för stort..
ponnysadeln var juh rätt storlek men så ful :crazy: varför satsar dom inte på ponnyryttarna?

tack för svaret :bow:
 
Sv: bra westernsadel i ponnysize?

För westernridning är till för Quarterhästar ;) (Ironi)

Jag har också lite svårt med sadlar. Har D-ponny
 
Sv: bra westernsadel i ponnysize?

hehe ja.. det verkar juh nästan vara så.. men alla cowboys måste juh börja någonstans.. på ponny dvs.. men kanske det är så i sverige att western inte är lika stort som i USA och att man här kanske har nöjt sig med att introducera western på quarter bara? *funderingar*

har funderat på en svart juniorwesternsadel (en trevlig en) från h**ks men den var bara vid i bommen, behövs x-vid på ponnyn..
finns det vidgande paddat tro? som är uppbyggda närmast ryggraden och tunnare längre ut? det borde juh finnas.. hmm
 
Sv: bra westernsadel i ponnysize?

Du får helt enkelt ha tålamod!
Leta på annonser, och sätt ut egen! Samt maila till diverse företag å hör om det finns att ta hem!

Hellre en förstor sadel än en förtrång..
 
Sv: bra westernsadel i ponnysize?

En westernsadels sits får inte sluta efter det sista revbenet, tränk på det......
Alltså tvivlar jag starkt på att sadeln kan vara 50 cm lång när det är en ponny.
 
Sv: bra westernsadel i ponnysize?

En 13" westernsadel är lite drygt 33 cm i sitsen. Skirten som går utanför bommen fördelar ingen vikt men den får inte vara så lång att den riskerar att skava på höftknölarna.
 
Sv: bra westernsadel i ponnysize?

www.hovotass.com säljer en billig sadel som finns i ponnystorlek. Det är en "budget" sadel men bommen har 5 års garanti så rent skräp verkar det inte vara och de på hov & tass skulle nog aldrig sälja skräpsadlar. Vet inte bomvidderna men du kan ju ringa/maila och fråga.
 
Sv: bra westernsadel i ponnysize?

slänger in en bild på en något betesfet ponny, mellan tejplapparna är det 57 cm, dom markerar bogbladets bakersta punkt (vid rörelse) och höftknölen.. :)
{62c9bc10-b5bf-46b7-90ed-514ba0d45ecd}.jpg


ang sadeln ska vi kolla närmare på den på hov&tass och fråga om bomvidder och sådant på budgetsadeln..
tack för all hjälp :bow:
 
Sv: bra westernsadel i ponnysize?

Vet att simco har ponny sadlar också, ring till börjes och fråga för de har många fler simcosadlar i butiken än i katalogen.
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp