Sv: Aktiv hovbroskförbening?
Ibland kan man - hur har jag ingen aning om dock - se på rtgbilden att den är aktiv. Annars ser man det ju på att det ökar mellan röntgenbilderna. Dvs om X veckor när man röntgar om ser man att det ökat, och då är det ju aktivt (eller har varit..)
Och ja, tyvärr kan en hovbroskförbening som 'stått still' i flera år börja byggas på. Samtidigt som en hovbroskförbening kan vara helt oförändrad år ut och år in och det händer aldrig mer med den. Det är det som är så svårt att veta, om det kommer bli mer med tiden eller ej, och om det kommer öka så när det då ev gör det.
Jag hade ett sto med yttepyttehovbroskförbening som 1½-åring. Så lite att ena veterinären kallade det just yttepytte, och andra veterinären tyckte 'vadå för hovbroskförbening, här finns ingen förbening??'. Ingen var oroad över den, det var så minimalt, så jämnt, upptäcktes som bifynd och 'det är massor med hästar som har HBF utan problem'.
Som 2½-åring var det oförändrat.
Som 3½ åring var det måttlig - kraftig hovbroskförbening och dessutom hältutlösande. I hennes fall triggades nog HBF:en av hennes andra problem med kot- och hovleder (upprepade ledinfl pga överbelastning när hon avlastade bak).
Medan t ex en bekant har en häst där man som bifynd upptäckte måttlig HBF när hästen var 3 år. Den är idag 13 år eller därikring, röntgenbilderna är identiska kopior av hur det såg ut för tre år sen, inte varit halt av det (skos dock med specialbeslag) och tränar och tävlar utan minsta problem.
Så, väldigt svårt att veta, det är bara för att göra det hela besvärligare att inte helt ovanligt bifynd, dvs att när man röntgar för att titta på något annat så ser man HBF.