Dressyrtjejen_97
Trådstartare
Tycker inte du behöver fundera så mycket över hur någon enstaka person eventuellt skulle uppleva din klädsel.Även vid fina tillställningar funkar urringat.
Tack!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Tycker inte du behöver fundera så mycket över hur någon enstaka person eventuellt skulle uppleva din klädsel.Även vid fina tillställningar funkar urringat.
För övrigt en lite märklig klädkod? Kostym innebär ju inte långklänning enligt "klassisk" klädkod.Tack!Menade dock mer att klädkoden (kostym/långklänning) inte medgav urringat.
För övrigt en lite märklig klädkod? Kostym innebär ju inte långklänning enligt "klassisk" klädkod.
Aha, okDet togs upp tidigare i tråden
Men ja, det är som det är.
Inte direkt. Bal känns rätt överdrivet.Vad synd att du gick miste om det.
Ja så är det säkert. Jag har läst i Linköping. Baler förekommer kanske mer vid de äldre snofsiga universitetenKanske hänger ihop med var man har studerat? Här i Uppsala hålls det baler där klädkoden är högtidsdräkt ganska ofta. Jag skall exempelvis gå på examensbal om några veckor, och det är nog min tredje bal under studietiden. Men sittningar med kavaj eller udda kavaj som klädkod är väl det vanligaste även här.![]()
Är det superkonservativt folk? Typ tillställning med kungen?I denna kontext (finare studenttillställning) skulle det kunna upplevas som vulgärt tänkte jag.
Fast nä. Man får visst ha urringat. Sen behöver du ju inte visa tittarna, men lite klyfta är definitivt inom klädkoden.Tack!Menade dock mer att klädkoden (kostym/långklänning) inte medgav urringat.
Är det verkligen nödvändigt att visa bilder på kvinnor man tycker klär sig vulgärt? Måste vi verkligen sprida sån skit härinne?
Är du ironisk nu?Nej! Du har rätt. Man kommer långt på att bara beskriva.
Bilderna behöver dock inte vara bilder på kvinnor man anser klär sig vulgärt. Utan snarare bilder på klänningar man inte rekommenderar till TS nämnda tillställning.
Inte direkt. Bal känns rätt överdrivet.
Ja så är det säkert. Jag har läst i Linköping. Baler förekommer kanske mer vid de äldre snofsiga universiteten
Är det superkonservativt folk? Typ tillställning med kungen?
Har extremt svårt att tro att någon tänker ”vulgärt” sålänge du har kläder på dig. Typ.
Fast nä. Man får visst ha urringat. Sen behöver du ju inte visa tittarna, men lite klyfta är definitivt inom klädkoden.
Är du ironisk nu?
Nej
Det är bättre att sprida bilder på vad man HADE haft på sig och vad man tror vore fint och passande än att sprida bilder på det man INTE skulle haft på sig.
Jag bifogade en bild i mitt inlägg först, men insåg att den var onödig. Mitt budskap framgår tydligt ändå. Utan att jag skall plocka fram någon bild på någon okänd människa. Det hade varit stor skillnad om bilden var min egen.
Varför ska man beskriva kläder som man tycker är vulgära?Nej! Du har rätt. Man kommer långt på att bara beskriva.
Bilderna behöver dock inte vara bilder på kvinnor man anser klär sig vulgärt. Utan snarare bilder på klänningar man inte rekommenderar till TS nämnda tillställning.
Å andra sidan så var den goda Victora rätt vild av sig innan hon blev änka.Långklänning är ju inte ens en klädkod, men högtidsdräkt innebär att man ska vara finklädd. Finklädd för kvinnor brukar innebära att man INTE döljer behagen fullständigt (även om det självklart är helt ok om man vill göra det, så länge klänningen är fin). Den här urringningen:Visa bifogad fil 21922
var acceptabel på drottningen av England i en tid som gått till historien som extremt pryd, så jag tror knappast du behöver heltäckande nunneklädsel för ett studentevenemang i progressiva kretsar.
Det var ju dessutom en second hand-klänning som hon hade på sig som hon fick skit för, att den sen antagligen kostat ett antal tusenlappar som ny spelar ingen roll. Det är rätt irriterande, vad spelar det för roll egentligen om man använder samma klänning flera gånger? Det är ju ingen man som springer ut och köper ny kostym varje gång.Apropå urringningar som skapat rubriker:
![]()
En kvinna i hennes ålder och form fick tydligen inte se ut så där när det begav sigJag har inte alltför mycket respekt för henne som politiker för ja... det hände lite märkliga saker men den skit hon fick efter den där klänningen var inte ok någonstans. Jag tycker klänningen var skitfrän och gillar att hon minsann inte klädde sig i säck efter en viss ålder och form...
Jag tycker hela den här diskussionen om att bröst skulle vara vulgärt är så otroligt uråldrigt. Bröst som bröst!
Åh gud ja, jag grips av en plötslig lust att börja gå topless oavsett sammanhanget. (Ja, jag är jättemogen.) Ledsamt att se att till och med på ett kvinnodominerat forum så är tuttar inte något som är avdramatiserat.
Ja, det är ju ena sättet att se på det, ett annat är att om det inte finns några nivåer kan man slappna av helt enkelt ... Men den diskussionen har vi väl haft många gånger.Jag tycker ioförsig att det är rätt skönt att veta vilken nivå man ska klä sig på ungefär, men man kanske får ta fram mindre konservativa former för det.