Vackra buskar!

Sv: Vackra buskar!

Absolut, visst kan det vara så. Blommorna sitter mer i klasar, det stämmer.

Jag hittar ingen bra bild på 'Finn' så jag kan jämföra.
 
Sv: Vackra buskar!

kl
Gullregn.jpg


Nu måste det väl blomma i trädgårdarna?! Här är mitt lilla gullregn. Det är ett ympat träd, och växer inte på höjden, så grenarna hänger ner i marken;)

Taget med mobilen, så bilden är så där...
 
Sv: Vackra buskar!

Jag har inga bilder på min schersmin - och det för att den vägrar blomma mer än bara litegrann. Annars är andras schersminer helt underbara och när de blommar är det den ljuvligaste doft man kan tänka sig. Men min kommer säkert att blomma rikligt också någon gång - den växer ok.
En annan buske som jag kan rekommendera om man gillar humlor är häckoxbär. En 1-2 meter hög buske som har läderartade blad som skiftar från grönt till rött och blommar med de minsta fjuttigaste blommor jag sett - och då surrar hela busken. Hundratals humlor i alla storlekar. Den tål de mesta lägen och är en tät och fin rumsavdelare.
 
Sv: Vackra buskar!

Schersmin hade jag i mitt förra hus - jättefin!

Bra tips annars, just nu känns det dock som om jag bränt tillräckligt på plantor (kanske 25-30 000:angel:) Kommer bilder så småningom, just nu är de rätt små, plantorna, alltså.
 
Sv: Vackra buskar!

kl
Gullregn.jpg


Nu måste det väl blomma i trädgårdarna?! Här är mitt lilla gullregn. Det är ett ympat träd, och växer inte på höjden, så grenarna hänger ner i marken;)

Taget med mobilen, så bilden är så där...

Vad vackert det såg ut!:love:
 

Liknande trådar

Hemmet Vad har ni för utemöbler? Vilket material och hur förvarar ni dem mellan säsongerna? Tar ni hand om dem på något sätt? Jag har aldrig...
Svar
17
· Visningar
876
Senast: cassiopeja
·
Trädgård & Växter Jag hittade det här idag https://rikaretradgard.se/sveriges-allt-rikare-tradgardar-omvandlingen-fortsatte-2023/ och blev så glad! Jag... 5 6 7
Svar
130
· Visningar
8 348
Senast: Snurrfian
·
Fritid Jag är egentligen en lantis. Gillar inte städer, har historiskt sett varit rätt ”kulturellt ointresserad” och känner mig jättebortkommen... 2
Svar
28
· Visningar
998
Senast: Kirre
·
Skola & Jobb Hej alla bukefalos medlemmar. Jag har tröttnat på att inte ha några mål i min karriär och att ett jobb är något man går till endast... 2
Svar
21
· Visningar
1 218

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp