hi hi...jag håller med tippan..det är nog labrador syndrom..ha ha ha..jag har själv en labbe som har hållt på så, hon gör det inte lika mkt nu.
Hon var inte ensam hemma några längre stunder och hon hade sällskap av gammel hunden som inte rör ngt.
Hon satte tex på spisen så plattan var jätte röd när jag kom hem,totalförstörde min systers rum...där hon slet ner gardinkappan och bet sönder den i molekyler,rev ner tv:n,krukor..ja allt typ utom skor faktsikt!
Jag höll på att knäckas av detta "odjur"..hi hi..
Det hjälpte inte hur korta stunder jag lämnade henne, det var alltid ngt hon var på, när hon var liten så gick vi relativt låga promenader innan jag skulle i väg en det hjälpte inte heller.
När hon blev äldre fick ho använda hjärnan lite mer- vi började lägga spår.
Hjälpte faktiskt inte heller så där jätte bra.
Men nu när hon passerat två års ålden så rör hon nästan ingenting!!
Förutom soppåsen om den står framme när vi inte e hemma.
Att stänga in henne i bur ville jag aldrig även om det fanns folk som rekomenderade det, däremot så stängde jag in henne i en liten ihängnad i stället eftersom små utrymmen ger mer trygghet.
Hoppas det är bättre med din hund nu, annars är det bara att vänta, det går över!
