Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Mitt sto brydde sig inte om dem alls i stallet. Gick kortare promenader etc med dem på, för att hon skulle vänja sig. Nemas problemas. Men antagligen blev det varmt med dem i släpet, när det var hett i luften.
Benskydden har antingen tagits av efter träningen och åkt naket hem eller fått sitta kvar tills vi kom hem. Har inte märkt att hästen besvärades av svettiga skydd. Det gjorde han ju inte under ridpasset så då bör 20-30 min i släpet inte vara något problem.
Jag tänkte mer på att argumentet för att inte ha transportskydd brukar oftast vara att de är för varma (jag har dock aldrig haft en häst som blivit ens svettig av dem) och stör, vilket jag tycker låter helt tokigt om man låter svettiga skydd sitta kvar på väg hem efter träningen.
Däremot har jag sett hästar som blivit svårlastade och även skadat sig när de irriterar sig på skydden (det blir varmt under dem) och stökar runt för att få av sig dem under färd.