Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Niki skrev:Tack![]()
Japp, det är ett fleece täcke - glömde visst skriva det. Materialet köpte jag i en vanlig tygaffär när de hade lite fleece rea. Tyget blev kanske billigare än att köpa ett täcke, men hade jag köpt de spännen som behövdes istället för att återanvända hade det nog gått på ungefär ett ut.. (totalt kostade nog tyget 200, och det finns ju fleectäcken till det priset)
Att använda en täckesgjor fungerar alldeldes utmärkt förresten (just detta brukar jag ha utan eftersom det mest är till "svett och fint")
Seleskyddet är en mycket underlig variant som jag saknar bild på, men det är en påse som man kan öppna i båda sidor och där man kan hänga selen på ena sidan av en galge som jag gjort om lite extra och tömmarna kan hänga på andra sidan...(bröstsele) Vet inte hur de "ska" se ur så det blev en väldans improvisation.
Barbackasadeln har jag inte betalat ett öre för, tog en gammal vojlock som bas, fäst ett "bak och ett framvalv" i typ skumgummit, testred och fäste ordentligt. Använde ett par läderremmar under sitsten för att kunna fästa sadelgjorden i och så täckte jag allt med en gammal filt...Bara en dressyrgjord behövdes...Dessutom försökte jag fästa någon form av skummgummibossor under som jag är tvekasm om de har någon effekt. Förhoppningsvis är min uppfinning inte värre än att rida barbacka och till våren ska jag testa hur bra den verkligen blev genom att rida dressyr i den (vilket var min ursprungstanke, vill sitta nära, men få lite mer stöd en barbacka)
Sparf skrev:Vad häftigtDu och jag har lite power för det ser ut som min nordis som står där
Ser att du har "band" runt magen istället för kryssgjordar... Fungerar det bra?? Jag funderar på att sätta lösgjord runt istället för kryssgjordar.
Sparf skrev:Jag har fått lite fnatt och vill börja sy massor av grejer själv nu så då behöver jag lite råd från sygalna bukefalister![]()
Jag är pågång att börja sy ett fleecetäcke till varmblodet men jag behöver lite råd ..kan man rita av ett vanligt utetäcke fast sedan minskta lite på storleken eller hur kan man på annat sätt mäta så att det blir rätt? Han har storlek 145 i vanliga täcken.
Vad har ni sytt för något själva och hur har ni gjort det? Material, mall osv...
Något som jag inte kan sy är vanliga schabrak då jag har bomlös sadel som behöver tryckavlastande pad, men jag tycker att det borde gå att köpa dom tryckavlastande paddarna för sig och sy ett eget "padfodral". Någon som kanske har gjort det?
Och till sist... Vad tycker ni om att göra fleecesaker av vanliga fleecefiltar med häftiga tryck på??![]()
apocalypsen skrev:*KL*
Jag är heelt överimponerad av allt folk lyckas sy i tyg till sina hästar.
Själv syr jag bara i läder och är en fullständig katastrof när det kommer till att sy i tyg.![]()
![]()
Bidrar med en hemmasnickrad förbygel:
![]()