Sv: Ska bygga om kuskbocken?
Allmänt svar.
Nu har diskussionen glidit in på tävling, vilket det inte gällde tidigare!
Ni talar om nerskalning häst - shettis. Gäller det backar, sträckor kuskvikter, rörelsemönster osv också? Var realistiska! Hur många gånger ser man t ex groomar springa utmed ekipagen i maraton för att avlasta en häst?
Om jag minns rätt, var det tidigare förbjudet att använda broms i dressyren? En utmärkt regel som borde återinföras. Halt utan broms visar kvaliténivå på kusk och bakomliggande träning. Bromsa kan vilken bilförare som helst göra.
"Behovet" i maraton går jag inte in på, det blir för långt.
Nog om tävling.
Jag har sagt "Är inte så hemma på shettisekipage", men inte sagt shettisar!
Har dessutom tydligt förklarat mig beträffande bilderna och förutsättningarna tidigare. Att se över en häst på 178 cm är liksom inte samma sak, som att se över en shettis.
Om Nora bara är grälsjuk, lägger jag ner!
Den som inte inser skillnaderna mellan att köra rockard efter shettis respektive stor häst, rekommenderar jag att sätta sig efter en häst på 170cm och prova.
LIA