Renovera stall

  • Anläggning
  • Trådstartare Trådstartare Annab79
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 3
  • Visningar Visningar 1 484
A

Annab79

Lite frågor. Vi ska fixa stallet lite i sommar.
"Bara" måla om i boxarna, gallrerna och väggarna.
Vad ska man ha för färg på väggarna? Någon särskild?
Hur får jag bäst bort rost på gallrerna? Vad har jag för färg där sedan?
Sist men inte minst. Vi har svart i boxarna. Men antar att det inte är vanlig färg. Eller kan man ha vanlig färg i boxarna? Kan man ha någon ljusare färg? Eller går det inte och måla över svart?
Eller blanda man någon som är bra att ha i boxar?
JÄTTETACKSAM för svar.
TACK!
 
Sv: Renovera stall

Nog går det att måla över svart, om man målar nog många varv (4-5 varv kanske?) :laugh:. Vi har målat stallet invändigt med utomhuslasyr. Sitter som berg och finns billigt hos t ex Byggmax. Vi har använt deras vita täcklasyr två varv på obehandlat virke.
 
Sv: Renovera stall

Vi målade om med utomhus färg, dvs sån färg man målar hus med. Vanlig sån färg man köper på billigt på byggvaruhusen. Det har suttit jättebra i två år nu.

Vi målade även om gallren till fönstren i boxarna. Först rengjorde vi med vanlig stålborste, sen målade vi med speciell järnfärg. Dvs färg som fäster på galler. Funkade också bra. Lite bengligt bara, och det tog tid. Men fråga på byggvaruhuset, så visar de vilken färg du kan använda på gallren.

Norrland
 
Sv: Renovera stall

Gå in i en riktigt färgaffär och berätta att du ska måla stall.
Jag hade en som knappt luktade, torkade snabbt och var väldigt hållbar!
 

Liknande trådar

Anläggning Behöver hjälp att förstå hur detta ”omöjliga” kan ske! Min häst står i en utebox. Det är totalt två uteboxar som hör till stallet, så... 2
Svar
39
· Visningar
3 933
Senast: jemeni
·
Hästmänniskan Min situation: Jag börjar tänka mer och mer på att skaffa en till häst, det började som ett "skämt" att jag kanske ska köpa en kompis... 2 3
Svar
48
· Visningar
3 954
Hemmet Mitt växthus börjar bli hemskt slitet och jag funderar på huruvida det är vettigast att renovera det eller om jag ska avvakta ett par år... 2
Svar
39
· Visningar
1 440
Senast: manda
·
Hästmänniskan Hej! Jag är 14 år och älskar hästar över allt annat (förstås);) Jag behöver tips och råd om hur vida jag ska göra med en svårhanterlig... 2
Svar
28
· Visningar
3 393
Senast: Ceta
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp