Du har ju säkert större yta om man säger såTänker tvärt om. Beror troligen på att jag är uppväxt med åretrunt självförsörjning på just potatis.
Fyra squashplantor däremot, herregud liksom.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Du har ju säkert större yta om man säger såTänker tvärt om. Beror troligen på att jag är uppväxt med åretrunt självförsörjning på just potatis.
Morötter blev bättre. Man ska tydligen vattna mycket och inte låta fröna torka och inte plantera om dem.Potatis är nyttigt och kan användas till mycket, är mättande och bra, morötter faller väl under samma kategori tänker jag? Men hur är det när man odlar det?
Nej, det kan man inte. Och visst skulle vi väl alla fundera på hur mycket vi lägger på sådant. Men alla lägger inte lika mycket pengar på sånt, eller ens speciellt mycket.... Jag vet en fattig som prioriterade fel och la en del pengar på sådant och så vet jag en fattig som prioriterar rätt och lägger i stort sett allt på mat.Det är klart att det gör skillnad i matbudgeten, man kan inte köpa något oviktigt och säga att just den kostnaden inte spelar roll.
Morötter har jag misslyckats med i flera år i rad, tror det var i början av 2000 som jag rent faktiskt fick egna morötter senast....Morötter blev bättre. Man ska tydligen vattna mycket och inte låta fröna torka och inte plantera om dem.
Vad menar du med det fetade? Potatismos blir inget vidare på färsk potatis.Potatis är nyttigt och kan användas till mycket, är mättande och bra, morötter faller väl under samma kategori tänker jag? Men hur är det när man odlar det?
Tänker i stork som en kolonilott och inte i storlek med pallkrage.Du har ju säkert större yta om man säger såfyra potatisplantor gör liksom ingen självförsörjning. Verkar som att man behöver vattna stackarna också. (svalt och mörkt utrymme har man ju inte heller)
Fyra squashplantor däremot, herregud liksom.![]()
Jag äter pulvermos så ...Vad menar du med det fetade? Potatismos blir inget vidare på färsk potatis.
Jag tänkte på miljöpåverkan och jobbet som krävs för att odla potatis.
Och för oss som inte odlar själv utan köper, hur påverkar storskalig odling miljön? Är det lika lätt där?För att klara sitt egna årsbehov av potatis, så krävs inte speciellt mycket. Stoppa ner dem i backen, kupa 1-2 gånger över sommaren och när hösten kommer, så plockar man upp tiofalt av vad man stoppade ner på våren.
Inte mycket jobb och inte mycket miljöpåverkan i min bok.
Principen är densamma. Potatis är inget som daddas med speciellt mycket under säsongen, men arbetet utförs självklart inte med handkraft som om man bara får en skörd på några få till 100 kilo.Och för oss som inte odlar själv utan köper, hur påverkar storskalig odling miljön? Är det lika lätt där?
Har aldrig varit med om att det behöver vattnas och för eget bruk inga bekämpningsmedel, lite näring om det inte är möjligt med rotation.Jag äter pulvermos så ...
Jag tänkte på miljöpåverkan och jobbet som krävs för att odla potatis.
Jag tänkte storskaligt, behövs bekämpningsmedel då?Har aldrig varit med om att det behöver vattnas och för eget bruk inga bekämpningsmedel, lite näring om det inte är möjligt med rotation.
Nackdel är att jorden ligger utan växlighet stor del av året och skulle kunna vara bättre för insekter med annan växtlighet men finns sämre alternativ.
Jobbet lämnar jag till någon annan att svara på då det alltid funnits traktor här, även fått lite gamla redskap när gårdar ska rensas.
Storskalig odling av två av våra mest folkkära potatisar bintje och king edward besprutas var 7 dag mot bladmögel under växtperiod.Och för oss som inte odlar själv utan köper, hur påverkar storskalig odling miljön? Är det lika lätt där?
Men även pellets har väl stigit i pris?
Inte från förra året. Köpte i Juli/ Augusti och betalade 10.796kr för 4 pall. Kollade nu och det är samma pris fortfarande. Använder bara 4 pallar pellets, (räcker typ mitten av oktober till mitten av mars) sen brukar solpanelerna ta det mesta resterande månaderna med stöttning av elpatronen.
Kan få en dyrare elräkning i april/maj, men sen ligger den runt 200kr hela sommaren/sensommar.
Om vi nu sitter och tänker att vi ska höja priser på importvaror osv, kan man inte börja fundera på hur det är med det här med odling. Vad är "lönt" att odla ur näringssynpunkt och mängdsynpunkt? För visst har vi mat som påverkar mer än det typ ger, har vi inte det? Är allt "värt" att odla?
Bara en fundering jag fick här. Har inte tänkt på det tidigare, men det finns ju varor som gör stora avtryck tänker jag.
Där jag står har stallhyran höjts med 250 kr nu precis pga el- och dieselpriser. Foderpriserna justerades i höstas, får se om de justeras igen i sommar. Det ingår visst antal kg i hyran men sen betalar vi per kg om vi ger mer.Hur många har fått högre stallhyra och hur informerades ni om detta?
Lite orolig då stallhyran där jag har hästen redan är dyr och även fodret. Betalar gärna det för det är jättebra foder men har inte råd med så mycket högre. Letar annan stallplats aktivt men vill inte tulla på trivsel, foderkvalitet mm
Det misstaget gjorde vi i somrasDu har ju säkert större yta om man säger såfyra potatisplantor gör liksom ingen självförsörjning. Verkar som att man behöver vattna stackarna också. (svalt och mörkt utrymme har man ju inte heller)
Fyra squashplantor däremot, herregud liksom.![]()
Min trädgård är ju större än en kolonilott av medelstorlek tror jag, men jag har ju gräsmatta och sådant också.Tänker i stork som en kolonilott och inte i storlek med pallkrage.
Har aldrig vattnat och pappa fick bästa skörden någonsin 2018![]()