Nej, No = Inge i förnamn.Va? hette han Könslös i förnamn?
Nördklubben noterar också att det är Seven of Nine, Tertiary Adjunct of Unimatrix Zero One
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Nej, No = Inge i förnamn.Va? hette han Könslös i förnamn?
Nördklubben noterar också att det är Seven of Nine, Tertiary Adjunct of Unimatrix Zero One
Jag fortfarande lika förvirrad. Hur kommer gender in i det hela?Nej, No = Inge i förnamn.
Och jag har behövt fundera på hur länge namnet Adolf ska vara stigmatiserat. Sambons morfar (född 1921) hette nämligen Adolf i andranamn och tyckte mycket om det. Sambon tyckte mycket om sin morfar. Vi fick en son i somras. Well, räkna ut resten själv (men det blev fyra andra namn istället).Jag personligen har nog mer problem med att döpa barn till Adolf än Superfastjellyfish. Jag är lätt betagen av Superfastjellyfish.
En väns barn heter Totoro i mellannamn. Älskar det.
Jag fortfarande lika förvirrad. Hur kommer gender in i det hela?
Josef är ju inte alls stigmatiserat, vad jag förstår.
Steve ar val ratt okay aven med Svenskt uttal ... men James ... det later som en katt![]()
Köhn i efternamnJag fortfarande lika förvirrad. Hur kommer gender in i det hela?
I en del länder är namntraditionen att efternamnen är far resp farfar.Jag förstår inte heller varför inte pojken kan få heta Ford i förnamn för att det "är" ett efternamn. Jag känner folk som heter Björn både i förnamn och efternamn - dock inte samtidigt
En grannes svärdotter heter Mjau Mjau...![]()
Steve ar val ratt okay aven med Svenskt uttal ... men James ... det later som en katt![]()
Köhn i efternamn
Min mor hade en klasskompis i lågstadiet som hette Clark. Efter Clark Kent. Bara det att föräldrarna inte visste hur det uttalades, så ungen svarade inte när "Klark" ropades upp. "Det är inte jag. Jag heter Slark"![]()
Ett par bekanta, sägs, ha försökt handla bacon i en affär. Bakon det har vi inte, vad är det? du vet sådant här tunt skivat osv.... ahaaaa ni menar basoooon, ja det har vi här borta.Min mor hade en klasskompis i lågstadiet som hette Clark. Efter Clark Kent. Bara det att föräldrarna inte visste hur det uttalades, så ungen svarade inte när "Klark" ropades upp. "Det är inte jag. Jag heter Slark"![]()
Jag har minnen från min tid som brevbärare av minst två storfamiljer enligt rådande namntradition i samma trappuppgång. Förmodligen släkt med varandra. Snärjigt att sortera breven!I en del länder är namntraditionen att efternamnen är far resp farfar.
Varför det kan uppstå sådant som att en man heter
Mohammed Mohammed Mohammed. Eller Hassan Hassan
Eller en rad bibliska figurerOch där kan man ju välja mellan både Stalin och Fritzl.
Vad hände när det blev mer än en pojke per generation?När jag bodde på Island hette männen i familjen som ägde hästgården jag jobbade på, varannan gång Jóhann och Albert. Så alla män i släkten hette antingen Jóhann Albertsson eller Albert Johansson. Smidigt![]()
Bög är också en gård norr om Stockholm, på siktavstånd från E4:Bögh är ett danskt efternamn... och efternamn på en som äger arabhästar. Jag var imponerad av speakern på den utställningen (svensk) kan jag säga...![]()
Jag har träffat på en kvinna från något av östra Europas länder, som hette Madicken. (Hon är nog ungefär i 60-årsåldern nu. Jag skulle inte gissa att hon fått det namnet efter Astrid Lindgrens böcker.)Madicken var smeknamnet på en av Astrids barndomsvänner, så inte heller det namnet lär vara Astrids helt egna påhitt.![]()