Sv: medryttare som aldrig rider
Medryttare är nog ungefär så lata som folket i genomsnitt, eller kanske lite mindre då de åtminstone gör något, det är liksom inget konstigt främmande släkte vi pratar om.
Du möjliggör dessutom deras beteende om jag verkligen behövt hjälp att rida så hade jag krävt det eller sparkat personerna. Det är ju praktiskt att ha en trevlig häst att rida när det är bra väder/årstid, betalningen för detta bör ju om du så önskar det vara att rida hela året. Dock bör man inte kräva att folk rider när det är riktigt skitväder.
Jag håller helt med dig. Alla kan bli sjuka tex, och självklart är det ok att inte rida då om det är enstaka tillfällen, det händer ju mig själv också om jag är sjuk. Att vara medryttare och inte rida om inte andan faller på, på rutin hade jag inte köpt, jag har skaffat hjälp för att jag vill ha hästen RIDEN rätt och slätt.
jag har regeln att självklart förväntar jag mig inte ridning utomhus i skitväder jag inte heller själv hade tänkt tanken att ge mig ut i. storm, spöregn, 30 minus. Vi har ridhus så ridningen blir sällan lidande av såna orsaker.
Om jag hade en medryttare som bara red när andan föll på hade jag sagt upp denne omedelbums.
Nu råkar jag ha den bästa medryttaren i världen, så det är inte aktuellt : )
Praefatio: du kan ju knappast ha kraven att försöka motivera din medryttare att rida ofta när du inte själv gör det eller knappt orkar åka ut?

Kanske din medryttare tycker det är katastrof att komma ut och rida en oriden häst i dålig form och få göra allt grovjobbet ridmässigt för att hästen går och slår dank övrig tid? Jag skulle tappa motivationen direkt som medryttare om hästen stod resten av veckan för ägaren, det kan jag lugnt säga. Finns ju ingen chans att vare sig bygga vidare på det man tränar på eller ha några uppnåerliga mål på det sättet!
sen ett knapplån:
på vilket sätt skulle medryttare vara ett släkte för sig?
Jag stör mig ngt oerhört på den nonchalanta, ofta nedlåtande attityden mot medryttare som är de som NI bett om hjälp med ER häst för att NI behöver avlastning och inte får det att gå ihop på annat sätt.
De medryttare jag haft, och när jag även varit medryttare själv i ngn paus mellan egna hästar, har varit ansvarstagande personer som älskat hästen de lånat lika mycket som ägaren. Jag skulle rent av säga att lånar man häst av ngn annan är man MER försiktig och mån om den än man är med sin egen! Just för att man lånar!
Har ni en dålig medryttare så har ni gjort en felrekrytering helt enkelt. Dvs dålig val av er själva : )