Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Vad är det som stör dig med benen? När jag tittar på bilden så noterar jag att bilden inte är tagen exakt rakt bakifrån och att hsäten inte belastar hb. För mig ser det inte ut som några kraftiga brytnignar någonstans även om de kanske finns där om bilden var mer korrekt.Jag hade inte valt att avla på en häst med de benen
Men det är ju bara olika grader av reaktion på böjprovet. Haltar lätt första stegen = kanske engradig hälta. Det är ju fortfarande en reaktion på den provokation som ett böjprov är. En häst som är helt fräsch i den aktuella leden reagerar inte på böjprov.
Tyckte veterinären att det är den exteriöra avvikelsen som orsakar hältan? Har hästen alltså fått en inflammation i leden till följd av att den snedbelastar sig? Togs någon rtg-plåt för att se om där finns nån pålagring eller annat som förklarar hältan?