Hon ska på inkörning kombinerat med bete och kompisar förhoppningsvis som hon kan härja med@MayGrace Åker Maggan iväg på tonårshäng eller vad är planen? Jag måste planera för flytt också snart. Jobbigt men skönt att han hunnit bli lite äldre iaf![]()


Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Hon ska på inkörning kombinerat med bete och kompisar förhoppningsvis som hon kan härja med@MayGrace Åker Maggan iväg på tonårshäng eller vad är planen? Jag måste planera för flytt också snart. Jobbigt men skönt att han hunnit bli lite äldre iaf![]()
Hoppas hon får plats där ni vill ha henneHon ska på inkörning kombinerat med bete och kompisar förhoppningsvis som hon kan härja medDit vi hoppas hon kommer om hon får plats, så körs det två till tre dagar i veckan korta pass sen går de på stort bete med jämnåriga kompisar resten av tiden. Sen är tanken att ta hem henne ( om vi inte säljer under tiden hon är borta ) fortsätta köra henne hemma ett par tre dagar i veckan på skogen tills hon fyller 2 år nästa vinter. Sen börjar vuxen livet på allvar för henne. Det är ju skillnad på de här och ridhästar
Deras skola börjar tidigt men med viloperioder när man känner att de lärt sig tillräckligt för stunden.
Japp man börjar då. Men det är mest lek och lite allvar. Man vill att det ska fixa att springa rakt fram inte så mycket merHoppas hon får plats där ni vill ha henne
Ja verkligen skillnad! Jag har så dålig koll på travvärlden, men de körs in när de är 1? Spännande för Maggan att flytta hemifrån![]()
På söndag kommer mamma Lif hem igen. Tydligen har hovslagaren avbokat två gånger pga sjukdom så hon är inte verkad på 100 år, vilket inte är jätte kul. Hennes hovar var långa i julas när vi var där och hälsade på. Vågar inte tänka på hur hon ser ut nu. Hon var öm med till och från. Det är hon ju barfota annars också. Hovslagaren kommer till mig på måndag så vi fixar det direkt. Det är anledningen till att jag inte hämtar henne tidigare i veckan, jag klarar inte av att se fötterna sådär. Så hem sön --> hovslagare dagen efter.
Känns ju sådär med att Falki inte blivit verkad heller på ett tag, men han var iaf nyverkad när han åkte i månadsskiftet nov/dec. När man varit så himla noga innan med tanke på hans veka kotor.
Jag beskyller inte hon som har flocken, hovslagaren har ju varit bokad. Men det är lite typiskt islandshästflockar. Faktiskt. Även om de går i flock dör de knappast inte av att få några borsttag och omsorg ibland. Och hovarna behöver ju inte tas när de är en halvmeter långa?
Tror det får bli en helsanering på Lif när hon kommer hem. Hon blir lätt lös i magen vintertid. Gissar att svansen kommer ha långa istappar av skit. Hoppas inte.
Samtidigt vill jag inte ha Falki hemma på box och i vinterhagar för att han ska se välskött ut. Flockliv på stora marker är vad han behöver.
Och hon som har det är noga med maten, de får portioner, inte fri tillgång. Några stödfodras med kraft. Så hon har ju koll.
Vilken skönhet!Visa bifogad fil 85347
Hertha (20) drygt sex månader nu. Tydligen den busigaste av alla åringar i hennes lilla flock.![]()
Minns jag rätt att det inte var så jättelångt från dig till där de går på lösdrift? Kan du evt åka dit med en rasp en gång eller två i månaden och hålla efter Falkis hovar, så du vet att de är någorlunda okej?
Det är ca 4 mil. Hade väl kunnat raspa lite då och då, men känner mig för okunnig inom området. Speciellt med tanke på hans tidigare problematik.
Pratade med hon som har stället och hon letade ny hovslagare då den hon har nu är duktig men strular ofta med tider.
Livan är hemma i allafall.
Beror väl lite på också hur trygg stoet är i sig själv tänker jag. Majsan går ju själv när hon är dräktig pga av att hormonerna sprutar ur öronen på henne och hon blir inte så snäll mot andra hästar utan jagar dem med tänderna .... Maggan behöver flytta ut egentligen ur hennes hage redan nu då hon är super less på henne men hennes husse vågar inte när det är så jäkla isigt .. Han är rädd att Maggan ska råka ut för ännu en olycka ( hon gjorde ju illa sig rejält i slutet på sommaren/början på hösten, muskelskada. ) Så tror att Majsan kommer nog inte ta speciellt hårt på att Maggan försvinner känns de som. Hon tycker mest hon är odräglig nu ser det ut som. Men nu är ju Majsan dräktig igen så det påverkar nog också..Hur traumatisk brukar avvänjningen vara för stoet enligt er erfarenhet?
Mitt sto går ju själv med sin bebis nu och när han flyttar ser det ut som att hon måste gå själv en period innan det kommer en ny häst som kan gå med henne. Hon har såklart hästar i hagarna runt omkring men jag tycker inte det duger. Jag kanske är blödig. Men ”förlora” sitt föl och sen inte ha hagkompis gör att mitt hjärta blöder lite. Tyvärr är jag inackorderad och har väldigt lite möjlighet att påverka hagkonstellationerna.
I Maggans fall verkar ju mamma ha skött avvänjningen själv, det måste kännas så skönt! Och trivs hon med att gå själv så förstår jag att det känns lättare som ägare att göra så.Beror väl lite på också hur trygg stoet är i sig själv tänker jag. Majsan går ju själv när hon är dräktig pga av att hormonerna sprutar ur öronen på henne och hon blir inte så snäll mot andra hästar utan jagar dem med tänderna .... Maggan behöver flytta ut egentligen ur hennes hage redan nu då hon är super less på henne men hennes husse vågar inte när det är så jäkla isigt .. Han är rädd att Maggan ska råka ut för ännu en olycka ( hon gjorde ju illa sig rejält i slutet på sommaren/början på hösten, muskelskada. ) Så tror att Majsan kommer nog inte ta speciellt hårt på att Maggan försvinner känns de som. Hon tycker mest hon är odräglig nu ser det ut som. Men nu är ju Majsan dräktig igen så det påverkar nog också..
Jag tycker de är jätte svårt. Vi har fyra hästar kvar nu av sju och alla är helt olika. Majsan har aldrig varit förtjust i att gå i flock förutom med min gamla ponny som är borta. Hon var uppväxt med henne då hon var extra mamma åt Majsan. Vi försöker ha hästarna ihop så långt de går men ibland får man göra avsteg från de pga av hur hästarna uppför sig i grupp.I Maggans fall verkar ju mamma ha skött avvänjningen själv, det måste kännas så skönt! Och trivs hon med att gå själv så förstår jag att det känns lättare som ägare att göra så.
Mitt sto har gått själv i kortare perioder och jag vet att hon överlever, såklart. Men det är inte så jag vill ha häst, och även om hon har mycket integritet så gillar hon absolut att ha sällskap. Kanske bara inte stå klistrad som ett frimärke på en annan häst. Hon är hög i rang och det kanske inte funkar att släppa ihop henne med vem som helst dock. Hon är väldigt fäst vid sin fölunge fortfarande och skulle säkert ha kvar honom så länge som möjligt..
Hade det inte varit avvänjning utan en annan period där hon behövt gå själv en månad eller två skulle jag tyckt det kändes mer okej (men aldrig helt okej för mitt samvete).
Hur traumatisk brukar avvänjningen vara för stoet enligt er erfarenhet?
Mitt sto går ju själv med sin bebis nu och när han flyttar ser det ut som att hon måste gå själv en period innan det kommer en ny häst som kan gå med henne. Hon har såklart hästar i hagarna runt omkring men jag tycker inte det duger. Jag kanske är blödig. Men ”förlora” sitt föl och sen inte ha hagkompis gör att mitt hjärta blöder lite. Tyvärr är jag inackorderad och har väldigt lite möjlighet att påverka hagkonstellationerna.
Han är drygt 8 mån nu och kommer minst vara 9 innan han flyttar. Kanske mer.Vi avvänjer aldrig före 7 månader, helst senare och jag har hittills inte varit med om att det blivit så dramatiskt. De gånger vi haft skärrade ston var då vi fått avliva ett 3-4 månader gammalt föl, då letade mamman ett par dagar och ropade en del, och den gången ett av stona dog. Vid första ihopsläppet av flocken råkade ett äldre sto "stjäla" ammastoets nya fölunge vilket ledde till skrik och panik. Samma sto som nu stal fölet hade för övrigt visat det på dörren bara några dagar tidigare när vi undrat om hon inte ville adoptera det
Alla andra gånger har det gått bra. Om man skiljer så de bara går i olika hagar inom hörhåll kan det bli en del skrikande i några dagar, ev. lite spring om de har hagar så de bara är inom synhåll på vissa platser. Oftast slutar de dock skrika inom 1-2 dagar, förutom lite hälsningsbröl när man tar ut/in någon.
De gånger vi skilt genom att sto eller föl åkt bort direkt har det blivit tyst så fort de är utom hörhåll för varandra, och de brukar inte leta efter varandra heller då förutom om de hör något ljud som påminner om en häst, eller kanske om man kommer körandes på hästtransporten. Hade ett sto som alltid hälsningsropade på hjullastaren efter att hennes förstfödde flyttade utVet inte om hon tyckte de var lika, eller om hon trodde vi kanske skaffat en ny kompis med väldigt mörk röst.
Det är ju svårt att svara på, men är stoet van att gå själv? Kommer hon gå vägg i vägg så en kamrat alltid är inom synhåll? Någon gång har vi gjort så att fölen gått in nattetid och stoet kvar med flocken, men dagtid har modern fått gå själv och det har funkat utmärkt. Men de är så olika individer, och ett av våra ston hade jag adrig vågat köra den modellen på eftersom hagstaket bara är en fingervisning på var man bör vara och enkelt kan ignoreras genom att man springer rakt igenom. Likaså hade jag hållt tight uppsikt över ett sto som inte är van med att gå själv eftersom jobbiga intryck lätt byggs upp och läggs på hög så man kan få en större reaktion än man fått om du gjort dessa saker (skilt av föl och ställt i egen hage) separat. Förstår att det inte känns som läge att släppa ihop samma dag som fölis åker dock, kan bli stökigt. Mor och föl kan inte gå med hagkompisen ett tag fram till fölis åker, så mamman redan känner sin kompis?Han är drygt 8 mån nu och kommer minst vara 9 innan han flyttar. Kanske mer.
Skönt att höra att det brukar gå bra! Du tror inte det spelar någon större roll om stoet går själv i hagen när fölet flyttar? Alltså, om den mentala biten blir tuffare utan kompis? Jag önskar jag kunde ha en flock för mamman och en annan flock till fölis. Tyvärr går våra två och två (förutom min som kommer bli ensam nu då, tills en ny flyttar in 1 april).
Fölis är jag inte så orolig för, han kommer flytta till sin kompis som han gick på bete med och dom kommer gå ihop med en äldre valack.
I perioder har hon gått själv men aldrig permanent och det var ganska längesen sist. Hon har kompisar i hagen bredvid och mittemot så hon kan alltid se dom andra åtminstone. Fölet flyttar till annat ställe så dom kommer inte se eller höra varandra.Det är ju svårt att svara på, men är stoet van att gå själv? Kommer hon gå vägg i vägg så en kamrat alltid är inom synhåll? Någon gång har vi gjort så att fölen gått in nattetid och stoet kvar med flocken, men dagtid har modern fått gå själv och det har funkat utmärkt. Men de är så olika individer, och ett av våra ston hade jag adrig vågat köra den modellen på eftersom hagstaket bara är en fingervisning på var man bör vara och enkelt kan ignoreras genom att man springer rakt igenom. Likaså hade jag hållt tight uppsikt över ett sto som inte är van med att gå själv eftersom jobbiga intryck lätt byggs upp och läggs på hög så man kan få en större reaktion än man fått om du gjort dessa saker (skilt av föl och ställt i egen hage) separat. Förstår att det inte känns som läge att släppa ihop samma dag som fölis åker dock, kan bli stökigt. Mor och föl kan inte gå med hagkompisen ett tag fram till fölis åker, så mamman redan känner sin kompis?
Är inte stoet ungt och oerfaret eller lite av en knäppis ska det nog gå bra med de förutsättningarna. Om kompisarna på andra sidan staketet rids och ska gå in på dagen hade jag ordnat så hon också får gå in de stunderna, eftersom det alltid är värst att bli lämnad. Jag tror absolut det kommer gå bra! Och ja, det är ett jäkla dilemma med hingstungarna, hela tiden avvägning mellan könsmognad och mammabehov om mamman eller hagkompis är ett sto som ej är dräktigt. Ett par av våra har klättrat redan vid 5-6 månader och börjat skafta ut, medan andra inte gjort det förrän våren som ettåringar.I perioder har hon gått själv men aldrig permanent och det var ganska längesen sist. Hon har kompisar i hagen bredvid och mittemot så hon kan alltid se dom andra åtminstone. Fölet flyttar till annat ställe så dom kommer inte se eller höra varandra.
Tyvärr kommer mammans kompis 1 april och då borde fölet redan ha flyttat. Han är drygt 10 mån då, och hingst… Fölets kompis längtar efter honom (avvand sen länge och går med en tråkig gamling som inte vill busa). Jag vill försöka göra det så bra som möjligt för båda. Låta fölet vara kvar hemma lite längre och mamma får gå själv några veckor, max en månad (med risk för könsmognad och ev stallägare som inte är nöjda..) Det är kanske inte optimalt att mamma ska lära känna en ny kompis dessutom. Men hennes gamla hagkompis har en ny partner nu.
Tack för att du lugnar mina nerverÄr inte stoet ungt och oerfaret eller lite av en knäppis ska det nog gå bra med de förutsättningarna. Om kompisarna på andra sidan staketet rids och ska gå in på dagen hade jag ordnat så hon också får gå in de stunderna, eftersom det alltid är värst att bli lämnad. Jag tror absolut det kommer gå bra! Och ja, det är ett jäkla dilemma med hingstungarna, hela tiden avvägning mellan könsmognad och mammabehov om mamman eller hagkompis är ett sto som ej är dräktigt. Ett par av våra har klättrat redan vid 5-6 månader och börjat skafta ut, medan andra inte gjort det förrän våren som ettåringar.