T
tilda74
Jag har nu 2 stycken shetlandsponny på gården. Jag undrar vad ni ger era shetlandsponny? Motioneras lätt några dagar i veckan!
Tack på förhand
Tack på förhand
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jag har fodrat med ensilage och hösilage i drygt 10 år och har inte haft några som helst problem med det. Känner jättemånga shettisuppfödare som gör detsamma utan problem. Gör bara ett lite successivt byte, som vid alla foderbyten, så har du nog inga problem med fång heller.
Hösilage är likadant som hö, bara aningen mer vatten i det.
Det finns liksom inget som talar för att det ska bli fång bara för att du byter hö mot hösilage. Utan det är näringsinnehållet som styr hur du kan fodra, hösilage och hö funkar likadant på den punkten.Han år 19 år och har aldrig haft fångkänningar eller liknande och alltid kunnat gå på bete och så.
Det finns liksom inget som talar för att det ska bli fång bara för att du byter hö mot hösilage. Utan det är näringsinnehållet som styr hur du kan fodra, hösilage och hö funkar likadant på den punkten.
Jag har aldrig sett eller hört några diskussioner om att det skulle vara olämpligt att ge shettisar hösilage, inte bland kunniga hästägare i alla fall. Möjligen att någon tror att hösilage är så oerhört mycket näringstätare än hö och detta i kombination med att de tror att shettisar ska klara sig på det man sopar ihop på stallgången.
Det funkar för övrigt utmärkt att fodra shettisar med BRA hösilage också, det är bara enstaka ponnyer som inte fixar att ha det i fri tillgång. Mina ponnyer brukar tappa sitt sommarhull över vintern trots fri tillgång på bra hösilage - alla utom en, som nog livnär sig på luft och kärlek, för hon är fet som en tunna även nu när hon ger di till sitt föl... (ja, både rund över rygg o rumpa och man får bruka våld för att hitta några revben under späcket)