Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
*kl*
Misstänker att min Z håller på att kasta
I går var hon helt utan anledning jättetjock i alla fyra benen. Hon har inte ens gallor i vanliga fall. Var dessutom alldeles grå i pälsen och hade lite feber. Idag var hon piggare men fortfarande stolpar till ben. Funderar på om det kan vara dött föl i magen som påverkar henne
Fölis som sparkat där inne har inte hörts av på ett tag så jag fruktar det värsta. Hon var på 230 dagar lite drygt...
Äntligen börjar det hända någonting med Arabellas juver. De senaste dagarna har det inte växt jättemycket men ändå svullnat lite och känns åtminstone aktivt.
Sparkar har det dock varit mycket mindre av. De känns mycket mer diffusa och magen ser konstigt nog mindre ut. Kan det vara så att den förändrats om fölet kanske ändrat ställning eller håller hon på att tunna ur? Någon som vet?
Är det inte så att ju större fölet blir desto svårare har det att röra sig = mindre sparkar
Jag vet inte, men det låter ju logiskt, är rädd för att fölet ska vara svagt eller något sånt... Ingen som har erfarenhet och ev har haft ett föl som inte sparkat så mycket och trots allt kommit ut friskt och starkt?