Emil i Lönneberga - Amerika Biljetten (ulvlek)

  • Tjatter
  • Trådstartare Trådstartare Lobelia
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 1 505
  • Visningar Visningar 53 325
Emil hittar på ett hyss om dagen han kan lägga en extraröst, förhäxa någon så dennes röst inte räknas, förtrolla så någon tvingas teoria eller rösta som på den Emil vill eller dela ut en extra röst. Emil kan själv välja ordning på hyssen och tar de slut så börjar han om men med samma ordning igen.
Så grunnar lite på detta nu, en gång kan Emil ha blivit hindrad av kommandoran att utföra sina hyss, men annars är det ju så att en röst eller terori som kan verka konstig under leken faktiskt kan vara från en som Emil förtrollat? Så vi inte glömmer bort det när vi analyserar rösterna menar jag
En extra röst borde ju kanske ha varit vad hon la idag ? eller förhäxat en röst så den inte räknades ?i så fall borde det varit lottning......
Om nu inte kommandoran varit i farten....han kan också dela ut en extraröst - menas det till någon annan då? eftersom han har en egen extraröst också? @Lobelia ?
 
målar i artline också
DL 1 kl 21.30
16:37 Artline röstar på Mirtai
16:45 Jfrelin röstar på Ferrari
16:51 MikaTela röstar på Dentaku
20:15 Habina röstar på Snurrfian
20:49 cirkus röstar på Artline
20:53 Blacksmithfarm röstar på MikaTela
21:04 Ferrari röstar på Habina
21:11 fio röstar på Habina
21:19 Dentaku röstar på Artline
21:20 Paddington röstar på MikaTela
21:21 Snurrfian röstar på Habina
21:24 Mirtai röstar på Artline
21:26 bollen__ röstar på MikaTela

21:31 (quarter4ever röstar på MikaTela)


DL 2
13:20 TeamLundVer röstar på quarter4ever
14:20 Blacksmithfarm röstar på MikaTela
16:56 Dentaku röstar på quarter4ever
18:39 cirkus röstar på quarter4ever
19:32 TLV ändrar sin röst från Q4 till MikaTela
19:54 bollen__ röstar på MikaTela
20:16 fio röstar på quarter4ever
20:18 Mirtai röstar på Q
21:00
Jfrelin röstar på Quarter4ever
21:10 Snurrfian röstar på q
21:16 quarter4ever röstar på MikaTela
21:16 Ferrari röstar på MikaTela
21:17 Artline röstar på MikaTela

21:19 Paddington röstar på Quarter4ever
21:29 Mikatela röstar på q4e
21:30 Paddington ändrar röst till MikaTela



DL 3 kl 21.30
16:28 Artline röstar på Snurrfian

18:19 cirkus röstar på quarter4ever
19:58 fio röstar på quarter4ever
20:13 Blacksmithfarm röstar på Snurrfian
20:46 bollen__ röstar på Snurrfian
20:55 Ferrari röstar på Mirtai

21:08 quarter4vever röstar på Snurrfian
21:09 Paddington röstar på Ferrari

21:12 TLV röstar på q4
21:12 Dentaku röstar på Ferrari
21:20 Mirtai röstar på Artline
21:26 Snurrfian röstar på Q
21:29 cirkus ändrar sin röst till Artline


DL 4
15:25 (Blacksmithfarm röstar på fio)
20:23 TeamLundVer röstar på fio
20:52 (Blacksmithfarm ändrar röst till TeamLundVer)
21:01 fio röstar på TeamLundVer
21:12 Mirtai röstar på Ferrari

21:28 quarter4ever röstar på fio
21:28 Dentaku röstar på Ferrari

21:29 bollen__ röstar på TeamLundVer
21:29 Paddington röstar på Ferrari

21:29 Blacksmithfarm ändrar röst till fio
21:30 Artline röstar på Ferrari

21:31 Ferrari röstar på Mirtai

granskar röstlistorna med Emils hyss i tankarna
och det som slår mig är att TLVs ändring kan vara ett av emils hyss kanske?
Hon slank ju in i leken efter att ha missat rösta i DL1 och lägger en tidig röst på mig. OM hon nu är i lyan så kanske hon hade en del notiser och inte hann se pm från LL om det ?Och sedan var tvungen att gå in och ändra ? måste kolla vad Ferrari skrivit egentligen med det i åtanke, alla hyss hon kunnat göra, för att se om det finns något av det där. Ferrari själv röstar ju på MikaTela i den lynchen iaf
 
Jag tror ju då att kommandoran redan använt upp sina krafter, så mycket mer "mäktig" var hon inte och det största problemet med henne var ju det att hon kunde sätta ängeln ur spel. Vilket hon också gjorde och fick ut våran Alfred. Att ulvar lägger lite röster på sina egna är inget nytt och konstigt. Det har hänt ett flertal gånger. Så ja, jag tror det är vettigt att kolla på dom som röstat ut ulvar också.
det enda jag kunde hitta från Ferrari om Emils hyss var egentligen detta- hon verkar övertygad om att kommandoran redan använt båda skillsen..
@Lobelia får emil veta att hans hyss blivit satt ur spel? och vad händer i så fall med hysset? Är det förbrukat sas fast det inte kunde användas eller får det sparas så det kan användas följande natt tex?
 
uppdaterar denna också med att färglägga Artline
Ferrari röstar Habina, MikaTela-mirtai-Mirtai
Paddington röstar MikaTela, Q4/MikaTela-ferrari-ferrari
Snurrfian röstar Habina, Q4-quarter4ever
Habina röstar Snurrfian
Blacksmithfarm röstar MikaTela, MikaTela-snurrfían
-fio/TLV-Fio
quarter4ever röstar MikaTela (för sent), MikaTela-snurrrfian-Fio
bollen__ röstar MikaTela, MikaTela- snurrfian
-TLV
Artline röstar Mirtai, MikaTela - Snurrfian-Ferrari
Mirtai röstar Artline, Q4- Artline-Ferrari
fio röstar Habina, Q4-quarter4ver-TLV
TeamLundVer röstar missar, Q4/MikaTela-q4e-Fio
Dentaku röstar Artline, Q4-ferrari-Ferrari
Jfrelin röstar Ferrari, Q4
cirkus röstar Artline, Q4- q-ändrar till Artline
MikaTela röstar Dentaku, Q4
 
och så slog det mig angående Ida:
Kidnappas Emil kan hon dock inte komma upp i flaggstången och spana.
Vi blev av med besserwisserns förmåga också:(
 
det enda jag kunde hitta från Ferrari om Emils hyss var egentligen detta- hon verkar övertygad om att kommandoran redan använt båda skillsen..
@Lobelia får emil veta att hans hyss blivit satt ur spel? och vad händer i så fall med hysset? Är det förbrukat sas fast det inte kunde användas eller får det sparas så det kan användas följande natt tex?
Det är svårt att undvika att höra en predikan.
Hysset är förverkat men Emil kan använda nästa och nästa i samma ordning.
 
Det känns ju rimligt att Ferrari misstänkte Paddington såpass då hon ju röstat på henne och teoriat mot henne.
Däremot Ferrari själv verkar ju velat rösta på Mirtai både igår och idag...
Såg att Lobelia svarat på min fundering, och om jag tolkar det rätt så misstänker jag att Ferrari fick veta att hennes hyss blivit blockat eftersom hon skrev det jag citerade innan- det positiva med det är att då kan de inte hindra henne nu att göra sina hyss :)
 
DL 2
13:20 TeamLundVer röstar på quarter4ever
14:20 Blacksmithfarm röstar på MikaTela
16:56 Dentaku röstar på quarter4ever
18:39 cirkus röstar på quarter4ever
19:32 TLV ändrar sin röst från Q4 till MikaTela
19:54 bollen__ röstar på MikaTela
20:16 fio röstar på quarter4ever
20:18 Mirtai röstar på Q
21:00
Jfrelin röstar på Quarter4ever
21:10 Snurrfian röstar på q
21:16 quarter4ever röstar på MikaTela
21:16 Ferrari röstar på MikaTela
21:17 Artline röstar på MikaTela

21:19 Paddington röstar på Quarter4ever
21:29 Mikatela röstar på q4e
21:30 Paddington ändrar röst till MikaTela

Om vi tänker alibiröster här från någon ulv så iom att artline också var god så är det egentligen bara TLV kvar- ,men vet inte riktigt om det är vad en ond skulle göra ändå- röständra så pass utstickande ? Om nu inte Emil var inblandad i den ändringen förstås- men även om så är så säger det egentligen inte att TLV är ond.
Kanske paddington kan hamna i den funderingen också ( alibiröst) men tycker att även hennes ändring sticker ut lite väl för att det ska vara det
övriga som röstat på MT håller jag som såpass goda att jag tar bort dem ur funderingen.
men jag är faktiskt lite inne på att som jag hela tiden känt att det troligaste ändå är att ulvarna la sina röster på mig hela högen:D
3 onda vet vi ju har gjort det...
I så fall så seglar ju Dentaku upp som synnerligen misstänkt ändå, och fio
Mirtai
får också ögonen på sig bara med den aspekten med i tankarna

Dock så börjar det för min del luta åt att Dentaku och Fio är de som känns troligast som kvarvarande onda om det är två kvar vill säga
Fio känns mest ond om jag ska rangordna dem.
 
@quarter4ever
"
En extra röst borde ju kanske ha varit vad hon la idag ? eller förhäxat en röst så den inte räknades ?i så fall borde det varit lottning......"

Nja. Kunde hon inte räddat sig iaf genom röst på fio??
 
nu tänkte jag mer på att hon inte röstade på fio?
eller så hann hon inte se paddingtons och Artlines röster de kom ju sent ? så hon kanske inte hann uppfatta att hon låg så risigt till?
och tar vi bort min och dentakus röster som kom 21.28 så kan hon ju definitivt kanske inte uppfattat det om hon höll på med sitt röstinlägg?
 
eller så hann hon inte se paddingtons och Artlines röster de kom ju sent ? så hon kanske inte hann uppfatta att hon låg så risigt till?
dock var hon ju även då i delad ledning med Fio så nä får inte ihop det riktigt ändå, eller så hade hon förhäxat mirtais röst och kände sig säker pga det?
bollen__s röst kom också väldigt sent
 
Det förstår jag att hon inte ville eftersom jag vet min roll
Det här uttalandet tycker jag är superintressant.

Tittar vi på vilka goda specialroller som är kvar så är det
*BW som är värdelös utan Emil.
*bagaren som (om jag förstått det rätt) faktiskt är lite positiv att luncha då käket uteblir.
*tvillingarna som inte är världens bästa specialroller (min mening)
*spionlärlingen som utan BW och ängel torde vara ganska begränsad i sin information.

Så vilken roll är det fio har som är så speciell då att Emil borde offra sig? :confused:

Nä jag fattar inte. Jag tycker detta än mer visar på en ond som försöker rädda sig själv och hoppas att ingen börjar fundera på kvarvarande roller. :cautious:

Edit sig stavas inte sof :rage: autocorrect
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp