Sv: "Dra bogen ur led"
Helt jävla bedrövligt att en tränare ens säger något sådant! Vilken skev syn på hästar och ridsport o,0
Helt jävla bedrövligt att en tränare ens säger något sådant! Vilken skev syn på hästar och ridsport o,0
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Ja, men nu är det det vid alla mätningar och det finns ingen permanent slutmätning.
Dvs nu kan du muta skiten ur dem som mäter vid 8 års ålder (dvs det som kallas slutmätning), men när ekipaget bredvid på prisutdelningen, vars ponny är mätt till 147.9 cm tycker att din ponny är banne mig flera cm högre och begär ommätning av din ponny, så måste du muta tre nya personer för att komma undan.
Förr så slutmätningen var permanent och kunde inte ifrågasättas, det fanns alltså 'ponnyer' man visste var 150 cm t ex, men med ett slutmätningsintyg på 148.0 och då gick det inte att göra något. Dvs det var bra mycket mer värt att försöka muta/mygla osv.
Nu mäts alla ponnyer under ungefär samma förutsättningar (klinikmiljö), och det är fler personer iblandade VARJE mätning, och det finns INGET permanent slutmätningsintyg. Dvs beordras kontrollmätning efter 8 års ålder, och den mätningen överskrider 148.0 så vips blev ponnyn en storhäst. Så det är en mycket större risk och mer att förlora med att försöka mygla. Och du är mer iakttagen än kontrollmätningarna som gjordes hemma i stallet. Det är en sak att stå och 'dividera' med en mätman/veterinär hemma i stallet, än att försöka göra detsamma på en klinik med flera andra runtomkring som hör och ser.
Påståendet att det bara är att dra bogen ur led är ju rent trams o knappast ngt som skall belasta sporten.
PL
Men man måste väl skilja på allvarliga problem o rent trams!
Denna "övning" kan inte genomföras på det sätt som beskrivits vilket du borde ha kunskaper nog att inse.
PL
Annars finns det ju allehanda knep att få en häst betydligt mindre vid ett mät tillfälle, och kan användas och som har använts och även där veterinär varit involverad. Själv ryser jag, eftersom det är ren djurplågeri av det som tillämpats.
Vilka metoder finns det, till exempel? Jag har mestadels hört talas om för hårt verkade hästar, men vad finns det mer? Menar du att veterinärer inte märkt det, eller att veterinärer har medvetet tillåtit otillåtna metoder vid mätning?
Vilka metoder finns det, till exempel? Jag har mestadels hört talas om för hårt verkade hästar, men vad finns det mer? Menar du att veterinärer inte märkt det, eller att veterinärer har medvetet tillåtit otillåtna metoder vid mätning?
Naturligtvis så har jag kännedom om att man inte kan dra en led ur sin infästning i skelettet för i så fall skulle det leda till en skelettskada.