Jag har inte skrivit att du hoppat på mig. Varför skriver du den lögnen?
Det har du skrivit till mig tidigare, men jag är inte överraskad över att du igen tycker att det är jag som är den elaka mot dig. Troligtvis kommer även detta inlägg att besvaras med någon negativ kommentar om mig och hur dum jag brukar vara mot dig.
Jag kan justera mitt inlägg lite om det gör det bättre i ditt tycke:
Du brukar anklaga mig för att sprida lögner om dig vilket jag brukar mena är ett missförstånd. Just därför kommer jag inte svara på dina kommentarer, eftersom ingenting jag skriver den här gången heller kommer att tolkas som något annat än att jag sprider lögner om dig. Jag tycker att det är bäst att bespara både dig och mig den tråkiga soppan.
Nu sätter jag faktiskt punkt, jag tycker det är uppenbart att vi inte har förutsättningar att nå varandra så det är ingen mening med att vi fortsätter detta. Det leder ingenstans.