Sv: arnika för hovarna
Det som får hoven att växa är värme, det som får hoven att inte spricka är fukt. Med filtboots på får du bägge dessa effekter.
Meningen med att arnika är att öka genomblödningen och då växer hoven fortare.
Fanns förr på ekohallen nått som hette hovsalva, massera detta i kronranden med handen, noga och länge så får man väldigt bra hovkvalitet på nya hoven, men det tar förståss en dm tills den når marken.
Vet att det inte är din grej men cedaroil på hovlederna ger snabbväxande hovar (plus bieffekter förståss
)
Då vi ju har våra hästar i samma hagar under samma förutsättningar så kan jag ju säga att de två jag tränar får 20 minuters vattenbad minst varannan dag annars börjar även de tappa skor. Efteråt smörjer jag hovens utsida med helosan eller annan liknande salva, inte olja.Problemet är torkan, hovarna saknar fukt.
Salt binder vatten så jag ger dem massor med salt i tanke att binda mer vatten i kroppen, göra dem törstiga så att de dricker mer.
Bästa hovfuktenkommer innifrån.Fast jag vet inte om det hjälper.