White Line Desese?

lady_vip

Trådstartare
Undrar om jag stavade rätt nu... Iaf så upptäckte hovis idag WLD på min ena häst. Jag har fått bra råd om hur jag ska sköta det, men jag undrar om det är nån som har lite olika tips på var det kan komma ifrån.

En spekulation från hovis håll var att det handlade om att de hade stått "surt", altså att jag skulle kalka där de stod mycket i hagen. Men det går inte rätt upp eftersom det är kalkbergrund här, så vi blev inte klokare- nån som vet?

//E
 
Sv: White Line Desese?

Exakt var WLD kommer ifrån är väl inte direkt klarlagt...har hört allt från svamp, virus och bakterier och en kombination av dessa.

Nåväl, jag har häst som haft WLD och jag har behandlat på detta sätt:

Låt hovis öppna hålväggarna...

2 ggr/dag tvätta med klorinvatten (använd en spruta utan kanyl för att pressa upp i springor och hålor som är svåra att komma åt).

När hoven torkat (låt den stå en stund på betonggolvet) så sprayar jag med "Oinfektion", en typ av blåspray. Finns att köpa här!. Låt torka innan hästen får gå ut eller in i box/spilta.

Här försvann problemen omgående!
 
Sv: White Line Desese?

Har du sulor? Det finns något som heter "thrust buster" (med reservation för stavning) som man kan använda. Finns att köpa i hästaffärer.
 
Sv: White Line Desese?

Inga sulor...

Hål är gjort och jag ska spruta med klorin enl. hovsl. rek.

//E
 

Liknande trådar

  • Artikel Artikel
Dagbok Jag har försatt mig i min nuvarande livssituation för att jag vill öva och bli bättre på problemlösning. Och har man såna mål i livet så...
Svar
11
· Visningar
2 206
Senast: cassiopeja
·
Hästvård Min åring har en ganska problematisk strålröta i alla fyra hovar och eftersom jag inte är bekant med strålröta under mina 20år som... 2
Svar
29
· Visningar
9 059
Senast: skuggi
·
Hästvård Osäker på var den här tråden egentligen ska vara.. Provar här eftersom det gäller sedering och i grunden igångsättning efter... 2 3
Svar
40
· Visningar
5 878
Senast: Liten
·
Hästhantering Jag blir inte riktigt klok på fyraåringen härhemma. Tar gärna emot tankar och åsikter. Jag har haft honom sedan han var ettåring, och... 15 16 17
Svar
335
· Visningar
47 198
Senast: Efwa
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp