Sv: stengalla, hovböld?
hur länge hade din häst den bölden?
Minst 1 månad, kan ha funnits längre med..
Kort resume:
Köptes i nov 2006. Fbl, skodd med vanliga ridhästskor. Plattfot men inte värsta sorten. Ingte sulöm med skor.
I början på december satte jag efter att ha funderat fram och tillbaka på huf grups (snösulor). Just plattfotade hästar kan ju reagera på Hufgripsen och ömma för de trycker på sulan, men vi beslöt oss för att prova, och det gick utmärkt.
hade en tappsko på ena fram på vintern, fick gå barfota ett par dagarm var packad snö och var lite öm men det lilla. Jag minns tyvärr inte (ska se om jag kan kolla upp) och det var samma fot som hons en fick bölden på.
På våren,i slutet av mars, så plockade vi bort huf gripsen. När skoningen var klar och hon skulle släppas ut så var hon ETT steg blockhalt. Både jag och hovis ryckte till och tittade på varandra och tyckte 'såg du det där??'. Hästen helt ren efteråt, var bara ett steg. Vi tänkte att vi måste inbillat oss.
Det hade vi dock inte, utan närmast efter skoningen hade hon himla skum 'till och från' hälta. Tvärhalt ETT steg här och var, sen ren. Sämre på mjukt underlag än hårt. Ingen värme eller liknande.
Jag ringde hovis som skulle komma några dagar senare. Samma morgon som han ska komma var hon TVÄRHALT BF, såg ut som höggradigt fånganfall ungefär rörelse och smärtmässigt.
Hovis konstaterade att hon var REJÄLT sulöm BF, huf gripsen hade nött 'spår' i sulan där de legat emot, och tunnat ut den. Vi trodde det var det hon reagerade på, kollade nog efter böld men inte minsta teckan på böld. Hon fick hela sulor BF.
Rörde sig omedelbart mkt bättre, och var ohalt dagen efter, dock värme och puls BF.
Fortsatte vara ohalt, slutade pulsa men fortfarande lite ljummen i BF. Reds som vanligt och inte minsta hälta varken i hage eller under ridning, oavsett underlag. Finemang tyckte vi, då var det 'bara' sulömhet som huf gripsen orsakat då.
I slutet på april så är hon plötsligt tvärhalt på HF. Jag skulle med andra stoet till klinik och kunde inte göra så mkt mer åt det än att konstatera att hon var rejält halt, och pulsade och var VARM i den hoven. Tänkte det kunde kommit lera innanför sulan kanske. Ringde hovis och fick en tid hos honom samma em. Dock så klinikbesöket med andra stoet slutade med en tom transport hem, så jag var tvungen att flytta hovisbesöket (jag var inte i bilkörarskick). Fick tid några dagar senare.
Dagen efter var damen nästan ohalt, bara en svaaag markering i trav, men ytterligare en dag senare tvärhalt igen. Det var samma dag som hovisbesöket.
Plockade av sulan på ohalta benet först, och konstaterade att det var ett helvetes stråltryck från plastsulan då strålarna växt som fan. Kanske kunde vara det?
Sen plockade vi av sulan på HF och där hade hovbölden från helvetet brustit i tån. Litet pyttehål, men när hovis började karva så uppdagades omfattningen. Det var inte bara en STOOOR böld, utan den var DJUP med, ändå upp i kötthoven. Stanken var obeskrivlig kan jag meddela, varet som kom ut luktade inte direkt rosor.. Låg väldigt nära hovväggen med. Blev iaf uppverkad, urspolad och gipsad.
Sen dess har hon inte haft minsta 'till och från' hälta eller liknande. Och det vara ntagligen bölden som spökade mestadels av tiden, men 'hjälptes' av att vi slog på hela sulor, och kunde då ligga och gotta sig och gona sig ifred ett tag..