Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Hjälper hårolja om håret lätt blir "frissigt"?Hårolja ja. Inte så noga vilken -från ICA affären duger bra till detta, är bara för att släta ut lite i topparna
Ja. Det löser det inte permanent men hjälper tlllHjälper hårolja om håret lätt blir "frissigt"?
Testa utan produkter först? Jag kör balsammetoden så använder inga mer produkter än balsam utan silikoner och sånt + torrschampoo i hårbotten om det behövs. Jag har fint midjelångt och rakt hår och det blir såhär på mig med robe curls, med bara lite vanligt vatten sprayat i håret:Hej
Jag har rakt hår och funderar på att testa heatless curls. Men vilken produkt ska man använda innan i håret? Så att lockarna håller när man borstar igenom håret.
Jag har blivit tipsad om Björn Axén Volume Mousse, är den bra?
Vet inte hur det är med filmerna men mitt hår blir draperi. Jag får ta en sådan bit och dra från toppen till botten några gånger för att det inte ska bli det. När man flätar inbakad så måste man hålla två testar mellan fingrarna i ensa handen medan man använder andra för att få en ny bit.Jag försökte mig på heatless curls igår men alltså det går inte! Jag känner mig så värdelös så fort jag ska försöka göra något med mitt hår för jag kan inte! Det bara trasslar sig, jag vet inte hur jag ska hålla, det blir fel vinkel och allt blir bara skit.. Detta känns verkligen som att detta är något som alla kan utom jag. Jag kollar videos, guider, alla säger att "det är så lätt" men tydligen omöjligt för mig.
Ett av de stora problem är att jag kan inte fläta håret för det verkar stört omöjligt att liksom ta ut en sektion ur mitt hår för allt bara fastnar ihop. På den här bilden har jag dragit fingret mot hårbotten för att verkligen få med allt, och i videos jag kollar på så får tjejerna där då en fin, ren slinga de kan fläta med. Meanwhile så får jag bara ett sånt här draperi som trasslar sig och skit. Känns som att detta är omöjligt utan en tredje hand..
Visa bifogad fil 164610
Jo det är ju just det att med den andra håller jag ju redan två "delar" en från framsidan och en från baksidan så att säga, så då måste jag i så fall hålla en tredje test på något sätt för att kunna frigöra den nya delen från hår och allt blir bara trassel.Vet inte hur det är med filmerna men mitt hår blir draperi. Jag får ta en sådan bit och dra från toppen till botten några gånger för att det inte ska bli det. När man flätar inbakad så måste man hålla två testar mellan fingrarna i ensa handen medan man använder andra för att få en ny bit.
OkJo det är ju just det att med den andra håller jag ju redan två "delar" en från framsidan och en från baksidan så att säga, så då måste jag i så fall hålla en tredje test på något sätt för att kunna frigöra den nya delen från hår och allt blir bara trassel.
Mina heatless curls blir inte lika snyggt runt "korven" som på youtube videos. Men det funkar. Mitt problem nu är att lockarna inte håller sig, utan blir snabbt raka igen trots hårmouse innan heatless curls och hårsprejJag försökte mig på heatless curls igår men alltså det går inte! Jag känner mig så värdelös så fort jag ska försöka göra något med mitt hår för jag kan inte! Det bara trasslar sig, jag vet inte hur jag ska hålla, det blir fel vinkel och allt blir bara skit.. Detta känns verkligen som att detta är något som alla kan utom jag. Jag kollar videos, guider, alla säger att "det är så lätt" men tydligen omöjligt för mig.
Ett av de stora problem är att jag kan inte fläta håret för det verkar stört omöjligt att liksom ta ut en sektion ur mitt hår för allt bara fastnar ihop. På den här bilden har jag dragit fingret mot hårbotten för att verkligen få med allt, och i videos jag kollar på så får tjejerna där då en fin, ren slinga de kan fläta med. Meanwhile så får jag bara ett sånt här draperi som trasslar sig och skit. Känns som att detta är omöjligt utan en tredje hand..
Visa bifogad fil 164610
Mina heatless curls blir inte lika snyggt runt "korven" som på youtube videos. Men det funkar. Mitt problem nu är att lockarna inte håller sig, utan blir snabbt raka igen trots hårmouse innan heatless curls och hårsprej
Angående att håret "sitter ihop" så har jag samma problem. Svårt att beskriva hur jag gör, men jag tar den sektion jag vill ha och rullar det runt fingret och drar fingret neråt (inte hårt) så sektionen jag vill ha blir liksom snurrad.
Jag tycker dock mitt hår "sitter mindre ihop" efter att jag provade används hårolja.
Ja, fuktigt hår + mousse, lockarna är jätte fina, men håller typ 1-2 timmarFuktar du håret innan du tar i mousse? Det gjorde stor skillnad för mig![]()