S
StallS
Vår nordsvenska travare har i stammen flera hästar som inte är beskrivna som nordsvenska travare utan som Dole-Gudbrandsdal, är detta en ras eller en typ av nordsvensk travare??
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
StallS skrev:Vår nordsvenska travare har i stammen flera hästar som inte är beskrivna som nordsvenska travare utan som Dole-Gudbrandsdal, är detta en ras eller en typ av nordsvensk travare??
StallS skrev:Tack för upplysningarna. Det har kastat lite ljus över saken. Vår "kallblodstravare" har alltså ganksa mycket av dölehästeb i sig. Men jag undrar då vad Gudbrandsdal står för, en typ av Dölehäst?
Mampas skrev:Läste nu att den enda hästras som får korsas in i Nordsvensk brukshäst är "Döle tunghest". Visserligen ingenting med ursprungsfrågan att göra, men eftersom jag vetat att Dölen korsas med Nordsvensk brukshäst OCH med kallblodstravare så kändes det lite mysko. Det finns alltså olika typer av Döle, men huruvida de typerna får korsas med varandra vet jag icke.
Mampas skrev:Tack för ditt svar! Rent teoretiskt kan alltså svenska kallblodstravare finnas i stamtavlan hos Nordsvensk brukshäst bara "vägarna gått förbi" Norge?
Kom förresten på att Bork Rigel betäckt ett sto som är Nordsvensk brukshäst och avkomman ska (har?) starta på trav. Så de finns kallblodstravare med Nordsvensk brukshäst i sig, men jag tror inte det är vanligt(?)