Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Saturnus går att se under kvällenI kväll mellan 21:30 och 23 ungefär kommer månförmörkelse pågå, enligt en forskare jag hörde på radion igår. Dessutom, om vi har tur, syns också mars och Jupiter (tror jag det var) och någon planet till ungefär samtidigt...
Just den här kombinationen av himlakroppar uppfattade jag som att det inträffar var 50e år.Blodmåne och månförmörkelse är samma sak. Så jätteovanligt är det inte, även om det inte förekommer varje år so to speak. Har fotat blodmåne själv för inte så värst många år sen
https://sv.wikipedia.org/wiki/Månförmörkelse
Här kan man se vilka tider som gäller på sin ort: https://www.timeanddate.com/eclipse/lunar/2018-july-27
Vilket skedde senast i vintras.Just den här kombinationen av himlakroppar uppfattade jag som att det inträffar var 50e år.
http://www.gp.se/nyheter/sverige/total-månförmörkelse-århundradets-längsta-blodmåne-1.7358409Det här kanske är en superkorkad fråga, men måste en ha någon typ av kikare för att kunna se planeterna?
![]()
Ah, jag fattade det som att blodmåne skulle vara vart 50e år, my badJust den här kombinationen av himlakroppar uppfattade jag som att det inträffar var 50e år.
Sist var väl bara något år sedan? Sökte här på "blodmåne" o då kom det upp ett inlägg som jag skrev i en av evighetstrådarna postat 2017, minns inte vilken månad det var.Ah, jag fattade det som att blodmåne skulle vara vart 50e år, my bad![]()
2017 vet jag inget om, men 2015 var det blodmåne kombinerat med supermåne. Den var jag ut och fotadeSist var väl bara något år sedan? Sökte här på "blodmåne" o då kom det upp ett inlägg som jag skrev i en av evighetstrådarna postat 2017, minns inte vilken månad det var.
Jag är ganska säker på att det var i slutet på januari eller början på februari detta år sista blådmånen var och någon gång slutet på 2017 också.Sist var väl bara något år sedan? Sökte här på "blodmåne" o då kom det upp ett inlägg som jag skrev i en av evighetstrådarna postat 2017, minns inte vilken månad det var.
Augusti -17Jag är ganska säker på att det var i slutet på januari eller början på februari detta år sista blådmånen var och någon gång slutet på 2017 också.
Sist kommer jag ihåg att det var hysteriskt mycket snö och jag red ganska sent men behövde ingen pannlampa.
Är lite löjligt förtjust i månen.
Där du brukar se månen så här dags funkar nog bra. Själv ser jag den inte nu, det är mulet åt det håll där den brukar börja synas.Ser ingen måne här ännu.... Måste man vara på en högt belägen plats?? Eller?