Leverera valp vid 12 veckor?

Tar de som behåller valparna nästan en månad längre mer betalt för dem?
Det kostar ju ganska mycket mer att vara hemma flera veckor extra.

Ang hundgård och rumsrenhet har typ alla mina valpar varit i hundgård från att de är typ 5-6 veckor och jag upplever tvärtom att det ger en positiv skjuts för rumsrenhetsträningen :) när de flyttat vid 8 veckor har de i regel inga olyckor i boxen inne utan gör sina behov utomhus. Det är lätt att sedan förvalta det som valpköpare.
 
Tar de som behåller valparna nästan en månad längre mer betalt för dem?
Det kostar ju ganska mycket mer att vara hemma flera veckor extra.

Den vi hämtade i Italien när den var 16 veckor fick vi betala extra för. Det var för rabiesvaccinationen 💉 och uppehälle två månader extra. Å andra sidan var valpen billigare än i Sverige i grundpriset.
 
Vad jag hört (kan försöka hitta studierna om någon är intresserad) är att man sett i råttstudier att lek med "lika" är en väldigt viktig del av hjärnans utveckling. Att kunna ge och ta i ett utbyte, och det är något som utvecklas bäst med de med lika leklust och kroppsspråk. Den utvecklingen av hjärnan blir liksom troligtvis ganska försvårad av att hamna med stora kroppsspråksmässiga aliens och träffa andra hundar och valpar lite då och då.

Jag har tänkt en del på det i relation till vår som kom vid 8 v, till personer som aldrig haft hund innan och utan att kunna träffa artfränder på länge (fick råd från vet att vänta på vacc). Vi hade absolut försökt hitta vänner till henne att leka med, men iom att vi inte varit i hund innan tog det lite tid att hitta kontakter och hon träffade inte så mycket hundar som jag hade planerat och hoppats på. De var också i andra storleksklasser och åldrar vilket försvårade att hon skulle kunna leka med dem som med sina syskon. Äldre hundar sket i hennes lekinviter och större valpar blev lätt för buffliga. Det blir också väldigt lite tid med andra hundar i jämförelse med att ha dem runtom konstant. För henne tror jag det skulle varit bra att vara ett par veckor extra, för mig känns 10-11 veckor som en bra kompromiss om uppfödaren socialiserar med det vanliga.

Blir säkert annorlunda om man redan har hundar hemma eller är väldigt bra på allt det andra, men tänker att för hundar som kommer till förstagångshem är de veckorna av att mogna tryggt bra.
 

Liknande trådar

Övr. Barn Hej på er alla kloka! Förlåt för ett långt inlägg men jag har verkligen ett behov av råd och tips. Jag har sen en tid tillbaka... 2
Svar
27
· Visningar
6 737
Hundträning Hej på er! Vill egentligen bara bolla med er om ni tror jag kan få bukt med valpens beteenden eller om jag ska byta inställning dvs lära... 2
Svar
24
· Visningar
8 774
Senast: Migo
·
Hundträning Nu har jag äntligen hittat min valp (Isländsk fårhund) och om allt går som det ska flyttar hon in om 3 veckor 💖 Finns ju många erfarna...
Svar
3
· Visningar
1 296
Senast: Roheryn
·
  • Låst
Övr. Hund Jag har problem med min hund. Att flytta hit var det bästa beslutet för mig, men från att vara relativt okomplicerad, om en husky kan... 20 21 22
Svar
425
· Visningar
37 646
Senast: Snurrfian
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp