Insjunken i flankerna, ålderstecken eller inte? m.m.

  • Hästvård
  • Trådstartare Trådstartare LBRK
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 1
  • Visningar Visningar 1 370
L

LBRK

Hej! jag har en korsningsponny (f.d. ridskoleponny) Kat:C på 21 år som är insjunken i flankerna sen en tid tillbaka. Har kontaktat veterinär som gav rådet att blötlägga luzern och fodra ut med. vilket inte får hästen att öka i hull där och bli så fin som hon var när hon var yngre. Min fråga är: är det på grund av att hon börjar bli gammal?? sen till min andra fundering: Hon har haft problem med tänderna och fått dessa nedslipade. När jag ska tränsa inför en ridtur så blir hon arg och talar om att hon tycker att det är obehagligt med bett i munnen. jag provade i stället att rida på ett side-pull som var aningen stort för henne, så jag undrar om ngn av er vet om det finns ett billigt sidepull i ponny storlek? TACK på förhand! //Cecilia, LBRK
 
Sv: Insjunken i flankerna, ålderstecken eller inte? m.m.

Det kan vara för att hon börjar bli gammal, det är lite svåarare att hålla hullet då och fettpedåer man har som unghäst försvinner lite: I så fall är nog lucern finfint. Men är den mer uppdragen kring flankerna kan det tyda på att hästen spänner sig för att den har ont nånstans. Dricker den ordentligt?

Du kanske borde låta titta på tänderna igen, problem kan dyka upp fort. Rida med sidepull eller hackamore så länge är nog jättebra. Man kan rida med en remontnosgrimma utan bett, men då måste ponnyn vara känslig och lydig och man måste prova först på ridbana så man itne ger sig ut utan att hästen lyssnar.

www.hastshopen.se säljer hackamore i läder. Sidepull i ponnystorlek vet jag inte.. men det finns säkert att hitta!
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp