Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Blir kanske lite svamligt men det jag försöker få fram är att jag är otroligt imponerad av Gerhards metoder att visa hundar, och skulle jag enbart vilja vinna i utställningsringen skulle jag absolut försöka få köpa en Just Ask. Han avlar ju ändå på hundar som är sunda i kropp och knopp, men för oss som vill ha en hund som funkar både för bevakning (TJH), bruks och utställning är de något för tunga. Hellre tar man då en och annan slät etta på utställning så länge hunden orkar jobba en hel helg i skogen...
<snip>
Vad gäller Amerikanska linjer så har de en förkärlek för att antingen göra hundarna så stora som möjligt, eller så små som möjligt. Att det är Amerikanska linjer säger inte så mycket, eftersom det är en Tysk ras.
Fast om jag inte är helt ute och cyklar så är väl inte din amerikanska tik så jätte-amerikansk ändåVarken i linjer eller utseende?
Snygg är hon iaf!
Jo jag vet vad du menar, jag är en del av hans inofficiella fanclubjag tror inte alls att hans hundar måste nödvändigtvis vara sjuka för att de är lite tyngre, för SÅ tunga är de inte! Men precis som du säger så kanske modellen inte passar för riktigt, långvarigt arbete. Det som rasen är menad till.
Jo det är exakt det som dom funkar till. De är inga klena hundar och just O'Sheas hundar ser ut som en rottis ska se ut OCH dom kan jobba.
Var kommer det ifrån att en rottis som ser ut som en rottis inte kan jobbarasen härstammar ända från romartiden. Det ska vara en kraftig hund utan att vara klumpig eller lätt.
När jag ser en rottis så ska jag inte ens behöva tveka om det är en rottis eller en blanding mellan doberman och rottis som tyvärr många ser ut idag.
Modig_korn
Så med andra ord går det att regga in hundar i skk som igentligen inte är renrasiga?
Nej, nej. Men i USA verkar det kunna gå hur bra som helstSå länge hunden uppfyller standarden i övrigt gissar jag på.
I USA har dom dessutom hur många register som helst.