Hur anlägger man en ridbana?

  • Hästmänniskan
  • Trådstartare Trådstartare LitenGnista
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 77
  • Visningar Visningar 10 263
L

LitenGnista

Jag är nyfiken på hur man ska göra grunden för en ridbana? Kan man lägga grus/sand direkt på (knölig) marken om det är lerjord?:crazy:
vilken sort är bäst? Tips på staket?
Har inte gott om pengar så jag menar ur ekonomi punkt vilket som kan funka bra fast det är billigt?!;)

Kan kanske vara bra att slå sig ihop med grannar och få en ordentlig ridbana på en gång? :angel:

Vad har ni för något?
:bow: :bow: :bow:
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Vi gjorde en ridbana i sommar, bara för oss här hemma, dvs inget proffsigt...
Schaktade undan översta lagret (grässvålen, sten och lera under) och fyllde ut ojämnheter med material som vi tog från andra ställen på gården. När det var någorlunda slätt så hyrde vi en kille med stor lastmaskin som slätade till det mesta, och sen kom de och lade på sand. Flera lager, som slätades ut av lastmaskinen först, sen körde vi med vår jeep fram o tillbaks och plattade till det. Sen har vi släpat runt en sektion hundgårdsstaket med stenar på efter vår gräsklippare...
Nu har det regnat massor, så man ser var svackorna är.
För varje gång man rider, märks det att banan sätter sig. Har räknat med att fylla på mer sand till våren efter tjällossningen.
Banan är 20*40 och sluttar med skillnaden 13 cm från övre änden till nedre.
Runt banan ligger stora stenar, och en vall av gräs, samt på några ställen telefonstolpar. Detta för att banan inte ska ge sig iväg...
Runt banan är telefonstolpar (tjärade ca 180 cm höga) och två ganska grova plankor (falu rödfärg). Fyra av stolparna är ca 7 meter höga och ska få belysning (har inhandlat men inte monterat) med kvicksilverlampor.
En ingång på ena långsidan, ska bli dubbla grindar så man kan köra in med bil och släp om man vill...
Allting inköpt med tanke på ekonomin... men en massa eget arbete.
Kostnad? Den är liksom inte riktigt klar ännu, då vi måste fylla igen.
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Hur mycket har det kostat hittills då? Är mest intresserad av kostnaden för enbart arbete och underlag...
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Hyra av lastmaskinen med förare, både för och efterarbete, sandtransport, kostnad för lastmaskin på grustaget, och nån slags miljöavgift och kostnad för att man tar gruset/sanden gick på 6837 ink moms, ett företag alltså som gjorde det. Vi kan inte dra momsen.
Grustaget är väldigt nära, så transporten blev inte dyr.
Då hade vi arbetat själva för att fylla ut, ca 1/4 av banan var lägre innan, så där gick det även åt lite mer grus/sand.
Ena dagen kom de och slätade till i tre-fyra timmar och dag två kom de och körde lassen, sen tog det en dag för oss att släta till det med traktor mm. Mycket eget arbete alltså.
Vi räknar med några hundra till efter denne vintern, men då kan de köra hit med en skopa i taget tills det blir bra, så nära är det.
Gruset är ganska fint, mer som sand, med lite större stenar i. De krattar man bort, eller plockar bort för hand då de kommer fram. Vet inte om storleken heter nåt 0-40 kanske???:confused: , men det är det som finns här, och det duger.
 
Senast ändrad av en moderator:
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Hyra av lastmaskinen med förare, både för och efterarbete, sandtransport, kostnad för lastmaskin på grustaget, och nån slags miljöavgift och kostnad för att man tar gruset/sanden gick på 6837 ink moms, ett företag alltså som gjorde det. Vi kan inte dra momsen.
Grustaget är väldigt nära, så transporten blev inte dyr.
Då hade vi arbetat själva för att fylla ut, ca 1/4 av banan var lägre innan, så där gick det även åt lite mer grus/sand.
Ena dagen kom de och slätade till i tre-fyra timmar och dag två kom de och körde lassen, sen tog det en dag för oss att släta till det med traktor mm. Mycket eget arbete alltså.
Vi räknar med några hundra till efter denne vintern, men då kan de köra hit med en skopa i taget tills det blir bra, så nära är det.
Gruset är ganska fint, mer som sand, med lite större stenar i. De krattar man bort, eller plockar bort för hand då de kommer fram. Vet inte om storleken heter nåt 0-40 kanske???:confused: , men det är det som finns här, och det duger.

Tack så mycket för ditt svar! :bow: Intressant att veta och att få tips! har en bit på tomten som jag funderade på att göra en typ av ridbana av...är det svårt att få det plant? hur pass plant bör man ha? :o vi har oxå lera under och bara ca 4 m ner till berg så jag tror att det blir rätt stabilt om lastbilar kör där och häller av sanden! :smirk: blir det helt obrukbart vid dåligt(regnigt/blött) väder?
Hoppas vi kan få till det på något sätt...kanskekan göra någon form av tak, utan väggar, så man kan nyttja året om?!:banana:
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Vi hade två plan, det övre var ganska platt, men med större stenar (gammal fylle) och det nedre hade sank mark med björkar.
Fick ta ner björkarna, köra sönder stubbarna och fylla, fylla. Upp till samma nivå som det övre planet. Det blev så plant som en lastmaskin av större mod. kunde åstadkomma, innan sanden lades på.
Ska försöka hitta bilder då-nu, min kamera åkte i golvet, och så var det nåt som lossnade inuti...
Vi har haft skyfall, och ibörjan så lade vattnet i sänkorna som blev och stannade nån dag. Men efter nån månad så började det släppa igenom mer och mer. Och nu kan det ligga lite kvar efter skurarna, men går snart igenom.
Efter flera dagars regnande var det två större "sjöar" men jag gjorde små avrinningar så vattnet kunde komma ner vid sidan. Funkade bra, hästarna som reds reagerade inte för de små bäckarna.
Nu behövs de inte längre, utan vattnet försvinner. Vi har funderat på att lägga ner dräneringsslang, men vi ska vänta tills nästa år och se hur den verkar då. Blir det som nu, behövs det inte.

Har haft proffsryttare som provridit vår bana och de tyckte den var helt ok för att vara för privat bruk.
Vi tänkte bygga en slags liten läktare m tak t o börja med. Tror inte jag vill ha tak över hela, men det är en god idé. Borde finnas nån slags maskinhallstak att få tag på. Men jag är rädd att ekonomin springer iväg lite där, om man inte kan få tag på begagnat (åtminstone takstolarna)

Tilläggas ska, att en bekant lagt enligt alla regler med stenmjöl mm, och räkningen blev därefter, men hennes bana är inte bättre än min fuktmässigt just nu i a f. Däremot har sanden gett sig iväg lite i ändarna då det regnat pga att det är plant och de inte lagt nån vall. (alt hade varit att sänka ner den lite under markytan.). Den banan är gjord för proffsändamål.
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Hyra av lastmaskinen med förare, både för och efterarbete, sandtransport, kostnad för lastmaskin på grustaget, och nån slags miljöavgift och kostnad för att man tar gruset/sanden gick på 6837 ink moms, ett företag alltså som gjorde det. .

Det lät väldigt billigt :) Ungefär hur tjockt lager sand/grus lade ni dit totalt (eller räknat i ton)
Vill väldigt gärna se bilder på din bana!
Kan det varit 0/45 Krossat bärlager ni la dit? Kollade vårt grustag o de tar 62 kr/ton för det.
 
Senast ändrad:
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Oj vad billigt, du måste bo i ett grustag ;)

Jag har nästan 3 mil till grustaget och betalar ca 2000 per lastbil (ca 15 ton)

Krossat bärlager 0/45 är inget jag skulle vilja rida på! Det är såna stora vassa stenar som ligger på grusvägar. 0/45 anger att stenarna har storlekar mellan 0 mm och 45 mm.

Jag har lagt 10 cm stenmjöl (bergkross 0/4) och sedan ca 3 cm "sandningssand" 0/8. Nu är detta i ett gammalt ridhus och bärlagret ansåg jag vara tillräckligt ok för att inte behöva göra något åt, på en ny utebana måste det nog till dränering och bärlager också för att bli bra.

Ett tips är att åka på studiebesök till ett grustag, berätta vad man ska göra och be dem "guida" bland de olika grus/sand-sorterna! De kan ju en hel del de som jobbar med sånt!
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Har frågat mannen i huset som kan det här, det är han som jobbat, jag har "tänkt"...:idea:
Det kallas Natursand, det stod det på fakturan i a f, och som vi betalt miljöavgift för. Det blev 100 ton (10 lastbilsflak) totalt. sen får vi nog lägga på ~20 ton till kanske, efter vintern då det satt sig ordentligt.
Räkna längden gånger bredden gånger tjocklek så har du hur mycket det går åt. 20 x 40 x 0,15 =120 kubikmeter . Sen beror det på hur mycket som de kan ta med på bil o ev släp. Varje körning kostar ju.

Bärlager är grund liksom, grovkrossad, går nog inte att rida på, behövs kanske inte om man har lera, jord eller annan botten redan. Har du grovkross så går det åt mer sand, annars får de ont i fossingarna.

Åk och kolla på grustaget själv. Det brukar finnas mindre, privata grustag lite här och där, fråga runt lite i "bygda" (beror givetvis på var i landet man bor)
Får väl fixa kamera och fota bana och närbild på sanden...

En viktig sak:
Se mig inte som specialist på ridbanor, det är vår första.
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Krossat bärlager 0/45 är inget jag skulle vilja rida på! Det är såna stora vassa stenar som ligger på grusvägar. 0/45 anger att stenarna har storlekar mellan 0 mm och 45 mm.
Jo, jag tyckte oxå det lät konstigt med så stora stenar men h*n skrev ju h*n trodde det var 0/40 eller nåt så därför jag undrade för det va det enda jag kunde hitta i den storleken på min prislista ;) Men det var kanske 0/4 h*n menade... :)
Hoho Skaraborg, kom nu o räta ut våra frågetecken ;)
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Hrm, natursand... Finns inget på min lista som heter så men man kan ju höra med dom :idea:
Vet du vad det kostade per ton?
Tack för svaret förresten!
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Jo vi bor på ett grustag, ingen halka här inte :D
det är faktiskt nära...
Jag hann inte skriva färdigt innan du förklarade de AnnA, bra.
Det är helt rätt med storlekarna.
Stenmjölet är ju dyrare, och
den sand vi har kan man nog säga är sandningssand, men det är lite större stenar i också. Inte många, och lätta att plocka för hand.
Bärlager behövde vi inte, för det var sån fylle från vägkanter och sånt i botten. Men stenar i olika storlek, de största fick vi ta bort med traktorn.
Vi ansåg att vi skulle kunna gräva upp och lägga dränering senare där det behövdes, kändes lite överkurs att göra det innan man visste hur det skulle bli.
Försöker hålla nere kostnaderna...
Kanske är det så att vissa grustag krossar till olika storlekar, och vissa har, som vi, naturlig sand som man bara tar ur marken och vips! så har man ridbanesand.:banana:
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Hittade fakturan :)
nu så
90 kubik sand a 25 kr/kubik (där tog jag till lite i överkant förut)
Naturgrusskatt 90 kubik a 18 kr/kubik
total 43 kr /kubik +moms = 53,75/kubik
Om ni sett vad jag betalade för hela kalaset så förstår ni att jag :o när jag märker vad jag betalat för jobbet...
Men så har det gått åt en massa diesel till vår traktor förståss.
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Lyx att bo så nära ett "ridbanesandtag" :D

Stenmjöl är dyrt, men i vårt fall skiljer det inte så mycket eftersom det är transporten som kostar mest... :crazy: Vår tanke var att stenmjölet ska packa ihop sig och ge ett fast, jämnt underlag. Och så lite sand nerblandat i översta lagret så att det blir lagom hårt att rida på. Det som kallas sand brukar vara rundare korn som inte packa ihop sig lika mycket, en risk är att det blir djupt att rida i om man har enbart (fel sorts) sand. Men sand ser ju olika ut i olika grustag, så det bästa är väl som sagt att åka och titta och få hjälp av de som jobbar där!

För att krångla till det mer så hade de olika sorters stenmjöl också i vårt grustag. En "bergstenskross" (som vi använde) och en "naturstenskross" som var mera lik sand, med rundare korn.
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Hej,
Här kommer en broschyr till:
http://www.ridsport.se/Ridbana.PDF

Där står också längre ner att om man vill ha en billigare variant,
så kan man lägga sand direkt på gräsvallen...

Jag har själv fått ett tips om att lägga en matta direkt på gräsvallen för att ovanpå den lägga på med 0-8.
(Gräsvallen är plan och fin)

Jag ska göra min till våren.
/Jezz
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Idén att göra studiebesök på grustag är superb.
Bra om man vet måttet på banan så de kan räkna på det. Tänk också på att tillfartsvägen ska funka, så att de inte kör sönder alltför mycket.
Vi hade i stort sett hörnstolparna på plats så vi kunde dra snöre för att se var den skulle vara.
Tänk på lutningen för staketens skull, annars blir det svårt att få det att funka (högt i ena änden och lågt i andra)

Vi var inne på stenmjöl, men beslutade att skippa det.
Första gången vi red där så var det ganska mjukt, men efter allt regn är det inte så att de sjunker ner vid ridning. Har en tung nordis bl a.
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

... om man vill ha en billigare variant,
så kan man lägga sand direkt på gräsvallen...

Jag har själv fått ett tips om att lägga en matta direkt på gräsvallen för att ovanpå den lägga på med 0-8.
(Gräsvallen är plan och fin)

Jag ska göra min till våren.
/Jezz

Det låter ju bra!
Matta kollade vi på också, men vi pratade med han som hade lastmaskinen, och han sa att om vi skalade av grässvålen så skulle det fungera. Svålen lade vi som vall utanför banan för att inte den skulle glida iväg, ihop med större stenar. Lite jobb med krattor mm ;) blir väl snyggt och bra när det växer till våren.
Mattan dränerar visserligen, men är mest för att gräset inte ska komma upp.
Om man sladdar ofta så kommer det inte upp. Man kan se ridbanor med ogräs, men oftast så är det frön som blåst dit och grott för ingen ridit eller sladdat banan på ett bra tag.
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

imorgon ska jag försöka ta en bild med min urgamla mobil så får vi se om det syns nåt
Vill ni se hur det såg ut innan, gå in på
http://web.telia.com/~u51502309/ridbana_old.jpg
Ville inte lägga den stora bilden här...
Där ser ni en bild på hur det såg ut innan ( i maj i år)
Hästarna är fr vä Welsh Rudolf, Welsh Mountain Acorn och halvblodet Magino. De två förstnämnda egna, sista här på "besök".
Staketstolpen på bilden är där en hörnstolpe är nu, en kort stump av en björk längst ner till vä är där nästa hörnstolpe är.
Under bilen (vid Maginos nos) vid staketstolpen är högra hörnstolpen nu. Banan ligger alltså lite diagonalt för att vi skulle få plats med 20*40.
Den lilla stumpen som sticker upp till vä i bild är luftningen till vår avloppsdränering, ville inte bygga banan över den ifall man skulle vara tvungen att gräva upp och göra om avloppet nån gång...
Brännässlorna växer där nivåskillnaden är mellan övre och nedre plan. Här har vi redan tagit ner alla träd, man kan se några stubbar längst ner.
Puh
hoppas nån fattar nåt :confused:
 
Sv: Hur anlägger man en ridbana?

Fler frågor ;)
Funkar din bana bra både till hopp o dressyr? Inte för hård när den satt sig lite? Lade ni ca 15 cm?
 

Liknande trådar

Anläggning Jag står i ett stall där vi har en mycket gammal ridbana. Nu har vi börjat fundera på om det går att fixa till ridbanan. Jag har läst...
Svar
1
· Visningar
1 688
Senast: warg
·
Anläggning Hej! Vår ridbana har efter x antal år börjat ge upp. Jag misstänker att den var rätt ordentligt anlagd från början med nån typ av...
Svar
2
· Visningar
1 496
Senast: warg
·
Hästhantering Holy Moly bukefalare! Nu behöver jag tips och råd av er. "varning för lång text" Jag är i grund och botten en rätt så orädd hoppryttare... 2 3 4
Svar
67
· Visningar
13 649
Senast: Mickizz
·
Övr. Hund Varning för långt inlägg och uthängning av mig själv som usel hundägare :o Men såhär. Jag kanske utnämner mig själv till bukes sämsta... 2 3
Svar
41
· Visningar
5 204
Senast: Korekatten
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp