Hårlösa fläckar, vad är detta?

  • Hästvård
  • Trådstartare Trådstartare safarikungen
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 1
  • Visningar Visningar 1 023
S

safarikungen

I förrgår upptäckte jag små "hack" i min hästs päls, även några små små hårlösa prickar/fläckar. Eftersom jag själv fått ringorm för några veckor sedan ( från okänd källa) sitter jag nu och våndas och funderar på om det nu kan vara så att jag kan ha spridit smittan till min häst. (självklart började jag med behandling från dag ett och jag haft plasthandskar på från det att jag gått in i stallet tills det att jag gått ut) Meeeen, det är trots allt väldigt smittsamt.

Bör även nämna att min kära lilla häst, samma dag som jag upptäckte "fläckarna", lyckats få av sig täcket i hagen och lekt rövare, resultatet av detta blev ett stort hårlöst "sår" på ländpartiet och kanske kan även dessa mystiska märken vara ett resultat av hennes lilla äventyr?

Tyvärr har jag ingen bild men jag kan beskriva fläckarna lite närmare.
Som sagt; fläckar där pälsen försvunnit. De flesta är mycket mycket små och ser ut som om att man "hackat" i pälsen. Några är dock lite större och för man undan pälsen runtomkring ser man att pälsen på dessa fläckar är borta. Päls ramlar ej av när man pillar där och hon verkar ej ha ont av det. Man ser inget på huden, inga utslag, inga bulor eller ojämnheter. Vanlig grå hud helt enkelt. Inget som flagnar heller. Fläckarna finns på båda sidorna, fast endast på flanken och lite upp mot ländpartiet.

Har själv aldrig sett ringorm på djur och de bilderna som man hittar i böcker och på nätet är bilder på ringorm som är väldigt långt framskriden. Jag fasar över att det kan vara ett tidigt stadium av ringorm:eek:, men det kan ju också vara så att jag nojjar:crazy: Någon idé på vad det annars skulle kunna vara? Vet att man kan fastställa diagnos med skrapprov men skulle gärna vilja höra lite från er, kunniga hästmänniskor ikväll, för att kanske få lite klarhet över det hela. Så att man kan få lite sömn också:smirk:. Så får det bli veterinär imorgon.

Tackar för alla svar jag kan få
 
Sv: Hårlösa fläckar, vad är detta?

Risken finns ju att du fått smittan från din häst i stället för tvärt om. Hästen har ju pläs så det kan vara svårare att upptäcka på den än på människor.
Jag har själv blivit smittad av häst och innan det upptäcktes att smittan fanns spridit den vidare till både resten av familjen och hunden.
Tänkte att det kan var så för dig också när du inte vet varifrån du fått smittan själv.
 

Liknande trådar

Hästvård Står just nu i ett jäkla mysterium. Tankarna går som en studsboll. Tänker jag berättar händelseförloppet så får vi se vad ni har o säga... 2 3 4
Svar
74
· Visningar
5 074
Hästvård Köpte hästen i slutet av Oktober, då hade hon ganska mycket vinterpäls redan så vet inte hur det var då, men upptäckte efter en period...
Svar
5
· Visningar
1 099
Senast: Cactus
·
Hundhälsa Tid till vet är bokad på onsdag. Bilder kommer ikväll Golden hane 7,5 år. Kastrerad Äter senior/light foder. Ett foder han ätit sen... 2
Svar
24
· Visningar
2 991
Senast: Rugge
·
Hundhälsa Vi i vår familj har under hösten hamnat i en fasansfull situation, som gjort och gör mig så upprörd och ledsen. Den 20:de september i år... 14 15 16
Svar
311
· Visningar
27 733

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp