Du, säg till om du vill ha hjälp. Både jag, kompanjonen och hans fru är med så vi är ju några gubbar över liksom.
Tack, vad snällt!
Det kan säkert behövas åtminstone kring precisionskörning om jag ska anmäla alla...
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Du, säg till om du vill ha hjälp. Både jag, kompanjonen och hans fru är med så vi är ju några gubbar över liksom.
Tack, vad snällt!
Det kan säkert behövas åtminstone kring precisionskörning om jag ska anmäla alla...
Hur många av er tänker åka till SM? Tänker dels som åskådare eller tom deltaga?
Vi är kvalade till unghästdressyren, 5 år men vet inte än om vi åker. Började räkna på vad det kostar och det rinner iväg ganska fort även om vi bara har 40mil dit. Blev lagom glad när vår halmbonde höjde priset med x5 i år, hämtar på fältet så halmen ligger redan på loftet så bara att gilla läget men det är/har verkligen varit ett dyrt hästår..
Får se när det närmar sig, hade ju varit kul att kolla på alla andra fina gulingar!
Vore verkligen jättekul om ni kommer.
Fast jag förstår vad du menar. Om man "bara" kan göra en start så blir det ett väldigt dyrt kalas för den starten.
Det som gör att jag åker är ju dels det där med att jag vill göra så gott jag kan för att få starter i UC, och dels att jag kan göra väldigt många starter och tänker att bränslekostnad och uppstallning slås ut på många starter och då blir liksom inte varje start lika ruskig.
(öh, "bara" 40 mil... jag lägger normalt sett gränsen vid 20-255 mil eftersom jag av praktiska skäl helst vill kunna åka över dagen; enligt hitta.se har jag 35 mil enkel väg).
Jag är jättebra på att köra fort... reaplan, vet du.Det är duktigt att klara av 255 mil på en dag med transport!![]()
40 mil till stor tävlingsplats är inte mycket, tycker vi, som åker ner till Halland med häst ganska ofta. Jobbigt men man håller sig inom de 8 timmarna.
Ja du detta år blir ruskigt dyrtVi är kvalade till unghästdressyren, 5 år men vet inte än om vi åker. Började räkna på vad det kostar och det rinner iväg ganska fort även om vi bara har 40mil dit. Blev lagom glad när vår halmbonde höjde priset med x5 i år, hämtar på fältet så halmen ligger redan på loftet så bara att gilla läget men det är/har verkligen varit ett dyrt hästår..
Får se när det närmar sig, hade ju varit kul att kolla på alla andra fina gulingar!
Haha, ja 40mil är långt - men i sammanhanget känns det ok.
Skulle också vilja bidra med en start i UC, vore så kul om det blir hyfsat stora klasser i år!
Åker jag ska jag försöka kvala till hoppningen också, sen får vi se om han orkar med den klassen också. Lär inte bli någon bo-borta-tävling för han innan SM som vi kan träna på så gissar att han kommer vara lite mör i skallen.
Kul att kunna åka med flera av hästarna, särskilt när du kan starta så många grenar! och som du säger slår man ut allt så blir det lite billigare/start!
Ja du detta år blir ruskigt dyrtHoppas att du kommer med häst, vore så roligt att se så många unghästar som möjligt!
Jahaa är proppen ute redan!? Skulle gärna vilja vara med men vet inte alls om vi är klara för att tävla då.. Har ca 20 mil enkel väg så frågan är om man inte skulle köra fram o tebax isf..Har kollat proppen och planeringen ligger bra till för mina hästar.
Behöver dock maila och dubbelkolla ett par grejer för att kunna planera Reggies starter... framför allt på bruks-dagen kan det bli knepigt att välja. Även när det gäller precisionskörningen kan det bli lite val-kval.
Han är kvalad till 6-årsklass och till SM-klassen i bruksridningen.
Men han är också uttagninsbar i brukskörningen (och jag ska göra en start till i vår) på föreningskvot, och han är uttagningsbar på föreningskvot till allrounden.
Så ett sätt att tänka, men då beror det lite på reglerna, är att starta honom i 6-årsklassen i bruksridningen och anmäla till allrounden, och då hoppas att samma start i brukskörningen kan räknas både som SM-klass och i allrounden. Samma sak med precisionskörningen: kolla om samma start kan räknas i både allround och SM-klass (det kan hända att jag läser proppen fel, men så som jag tyder den så ser det ut som om det ska vara samma bana i SM-klass och i allrounden i både brukskörningen och precisionskörningen).
Man får ju göra högst två starter per dag och häst från och med det år de fyller 6 (tidigare har det ju varit from 5 års ålder men i SvRF ändrade regler from -19 är det väl max en start per dag för femåringar) och Reggie tål säkert två starter per dag mentalt och när man ändå åker så är det ju kul att kunna starta.
Sedan får jag väl fundera, beroende på hur reglerna alltså är, på om Yngve skulle anmälas i allrounden på föreningskvot. Han har inte gjort någon godkänd brukskörning. Jag gjorde ett försök för ett par år sedan men blev harig och avbröt. Men om Yngve har skaffat sig lite bättre tålamod och jag har skaffat mig lite mer mod så... På föreningskvoten räcker det ju att ha kvalat i en rid- och en körgren, och där är Yngve klar i dressyrridning och precisionskörning.
Hoppa är jag urkass på men tror att jag kan "tvinga" oss runt en bana på 80cm.
Min tanke är väl att jag rimligen skulle hamna jättesist i allrounden - om inte dressyren, där jag tror att vi står oss skapligt, kan kompensera de andra bristerna...
Så gjorde jag i somras. 18 mil enkel väg. Åkte fram och tillbaka på torsdagen och lördagen, som var de två dagar mina hästar var igång. Tyckte det var onödigt att vara nere hela helgen med fyra hästar, när två av dem bara skulle vara igång på lördagen.Jahaa är proppen ute redan!? Skulle gärna vilja vara med men vet inte alls om vi är klara för att tävla då.. Har ca 20 mil enkel väg så frågan är om man inte skulle köra fram o tebax isf..
Just det, ngn som vet om hoppningen går på gräs?
Gud vad jag blir hoppsugen när jag ser en fin bana på grus! ser sååå roligt ut
Grattis till nytillskottet! ( tips. har du Facebook så finns det en grupp där för fjordhästar födda 2017)Jag har äntligen börjat sätta igång Huxi efter lite vintervila. La en tidigare vila i år eftersom jag räknar med att det blir minst ett par veckor det inte går att rida under feb-mars så då blir det vila då med. Men skönt att vara igång igen, han är så rolig att rida!
Har även skaffat mig en till liten rackare: Gerhöjs Noah f-2017 e. Brijol. Supertrevlig kille som jag blir glad bara att titta på!
Jag ska ditSåg att det blir NM i år i Danmark, men hittar ingen mer info om det. Är det någon som vet när och/eller var det planeras gå? Vore kul om man kunde åka dit och hejja!
Tack, och tack för tipset! Gick med där för någon vecka sedan men har inte lagt upp nåt än. Måste fixa en tjusig bild på underverket förstGrattis till nytillskottet! ( tips. har du Facebook så finns det en grupp där för fjordhästar födda 2017)