Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Jag ska beställa ett par ridstövlar och funderar över vart jag vill ha kedjan.
Har enbart haft stövlar med kedja bak och undrar om någon har åsikt för och emot kedja rätt fram eller på fram/insida?
Slits kedjan mindre av att ha den framtill?
Nu har jag bara att jämföra med mina Mountain Horse-stövlar med ett par Cavallo med kedja fram/insida. Då slits kedjan fram/insida mycket mindre än när den är bak (både för att det böjs mer bak och att det är resår inblandat), med då är det ju två ganska olika typer av stövlar.
Jag har ett par MH med dragkedja bak och upplever att det lätt kan ge upphov till skavsår. Speciellt i början innan man gått in dom. På mina har dragkedjan gett sig på den ena precis i höjd med vristen där stöveln gärna blir lite "pösig" eller vad man ska kalla det. Kan tänka mig att det blir samma problem även om dragkedjan sitter fram. Men tror dock att en stövel med dragkedja fram eller på sidan är bekvämare att gå än när man har en hård dragkedja bak.
Jag har flera par stövlar. Både med dressyrdragkedja dvs insida fram och polo modell.
Märker ingen skillnad i funktion
Smaksak vad man tycker är snyggast