NänäPrecis som Kosa Kåla då, i så fall?
![]()
AOUÅ är hårda vokaler och C uttalas som K. Calle.
EIYÄÖ är mjuka och C uttalas mjukt. Som Cement, Cirka.
/språkpolisen
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
NänäPrecis som Kosa Kåla då, i så fall?
![]()
Har fått Cocillana-Etyfin utskrivet p.g.a. rethosta på natten (i natt sov jag väl max två timmar).
Det står ingenstans i bipacksedeln om när man ska ta Cocillanan, dvs före eller efter eller i samband med maten.
Varken läkaren eller apotekspersonalen sade någonting om det, bara att man kan bli trött, att det är hostdämpande och de rekommenderade att ta 5 ml dagtid och 10 ml vid läggdags.
Så är det någon som vet?
Jag tog en matsked igår på halvtom mage och blev sjuuukt illamående. Vet inte om det hade ett samband eller om det var något jag ätit tidigare under dagen..
Underbar medicin för övrigt, smakar ju tom gott![]()
Du vet att en matsked är 15 ml?
Jag startar med 5 ml efter jag ätit middag så får jag se hur jag mår efter det.
Apoteket sade att dagtid bör åtminstone jag ta 5 ml och till natten 10 ml och detta max 4 gånger per dag, så en matsked (15 ml) på en och samma gång låter lite väl mycket.
Hehe.
Jag måttar inte ens. Jag tar en klunk direkt ur flaskan.
Sist jag fick det utskrivet skrev doktorn 15 ml då han själv tar den dosen till natten för att det skall fungera.Du vet att en matsked är 15 ml?
Jag startar med 5 ml efter jag ätit middag så får jag se hur jag mår efter det.
Precis som Kosa Kåla då, i så fall?![]()
Jag och fästmannen uttalar alla c som s med flit. Bara för att. Vi säger såka såla.
Det blir Kåsillana för att i är en mjuk vokal, men Kåka Kåla för att o och a är hårda vokaler...Precis som Kosa Kåla då, i så fall?
![]()
Det är ju inte konsekvent, då skulle ni säga såsa sålaJag och fästmannen uttalar alla c som s med flit. Bara för att. Vi säger såka såla.
Alkoholen i medicinen är bara "lösningsmedel" (vissa ämnen löser sig bättre i sprit än i vatten).(Jag dricker inte heller alkohol. Jag upplever inte att det påverkar hur jag påverkas av Cocillana.)
Jag tål inte skiten så jag blir illamående och spyr av allt som har morfinbas.Jag tog en matsked igår på halvtom mage och blev sjuuukt illamående. Vet inte om det hade ett samband eller om det var något jag ätit tidigare under dagen..
Man kan må rätt illa av morfinpreparat, så det är inte ett dugg konstigt.Jag tog en matsked igår på halvtom mage och blev sjuuukt illamående. Vet inte om det hade ett samband eller om det var något jag ätit tidigare under dagen..
Underbar medicin för övrigt, smakar ju tom gott![]()