Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Apropå baksele, första turen hade jag inte riktigt fått till bakselen. Och den var ju ny och stel. Så i första nedförslutet, ett litet sånt, stod bakselen mer eller mindre rakt upp i skyn. DET var en syn för gudarna det. Som tur är, är både hästen och jag lättroade.
trär man bara igenom skakeln där eller vad gör man?själv har jag liksom som enn hål/springa i änden av mina skaklar där jag när jag kört med bröst sele trätt igenom en remm, är det samma sak där fast det bara är svårt att se?
Den bilden på skakelhållaren du visade är till för skaklar med stopptappar framför o bakom hållaren. Oftast på Giggar. Då lägger man bara skaklarna där och sen justerar man så att man har vikt i skakelhållaren 5-10 kg.
Annars har man snabbkoppling och då skaklar med ögla längst fram. De flesta rockards har det.
har du rockard med ögla på? Du kan ju öppna skakelremmen och sätta den på rockarden, sen får den sitta på vagnen. Fast travselar har ofta icke-öppningsbara skakelöglor. Min travsele har inte det iallafall.
Fast jag har kört vanlig rockard ändå. Den gick igenom med lite våld o vaselin. med andra ord, inget säkerhetskörande. Och inget man ska ge sig på om man är minsta osäker på hästens uppförande Tur man hade snäll häst då.
Jag misstänker att du inte förstod så mycket av detta heller Haha. men tappa inte modet! Letar du sele nu till din rockard?
/jenny
Morr, nu är jag allt seg i huvve, du fattade jag totalt tvärtom mot förra inlägget*hehe*
Kan jag alltså öppna öglar och trä igenom "hålet" i skakeln?
I travselen "lägger" man ju bara in skakeln i öglan och binder fast med andra remmar, så är det alltså INTE på den selen(gölan) jag visade?
gud vad lite man vet egetnligen.....
Jepp, tänkte se om jag kunde hitta en "riktig" körsele och inte travsele i stället...vill inte ha något skräp men plånboken är vääääldigt liten, barnbidrag kommer man inte långt på. ska spara men är lite nyfiken på olika märken och sådant.
Ja, de du visade är öppningsbara, men de är gjorda för att bara föra in skaklarna. Det man kan göra om man har en rockard med påsvetsade ringar längst fram för skakelremmar, är att ta av skakelöglorna från selen och sätta dem på rockarden. Då är det bara att fästa dem när man selar på, det blir mycket säkrare oxå om något skulle hända.
De bästa skakelhållarna är dessa: Men de kostar ofta lite mer. Sitter "alltid" på maratonselarna. De är öppningsbara och säkra. Snabba att öppna och släppa loss skaklarna. och du kan ha skaklar både med ögla och helt släta.