Där har du ett problem.
Hovisar sätter gärna på lite får korta skor iom att ägaren ogillar tappskor.
Om ägaren då dessutom väljer att sko om för sällan så växer hästen ur skorna- trakten får inget stöd, tån drar iväg o hela hoven "lägger sig".
nu har din hovis satt på sidokappor för att få tån att slitas ngt, men det blir endast marginellt. En öppentåsko ger slitage av tån samtidigt som skon har samma läge- understödjer baktill hela tiden- dras inte med framåt av tån.
Många hovisar menar att man ska ta bort den understuckna trakten. Problemet med det är att det sällan går att ta tillräckligt i tån iom att den är framskjuten- har fel vinkel.
Kilar mm funkar sällan o belastningen på trakten blir tyvärr större o även nötning av gummi/ plastmaterial.
En del försöker även lösa det med skor som är raka framtill- tja istället för att verka bättre.
Understödet bak anser jag vara ett måste.
Är hästen nyskodd?
Utlägget bak är OK i nuläget, men jag skulle vilja ha ngt mer eller ringsko eller helst öppentå.
då går det ganska fort att fixa till.
har sett många som gått som din hela livet fast de skos av JBV godkända hovisar.
Det där gamla att "hovväggen ej får röras" ställer till det. Nu har ju din varit på den
Verkar illa om den skulle vara halt pga detta o bara är 6 år
Stötdämpningen är i bottenläge o strålbenet mår inte bra av att gå i bakvikt.
det borde finnas skor i halvstorlekar o skor som inte är bredare( har sömhålen längre in) bara för att det går från storlek 3-4.