@Hippocampus Jag hörde om nån som använde vanlig olja (typ matolja) och en eltandborste och masserade tillväxtzonen med. Kanske värt ett försök?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
idag var vi iväg på vår andra pay and jump, ja även denna gången så hade de lagt livsfarliga bommar bredvid ett hinder och vi fick ett stopp. Hon ser verkligen inte hindret, utan fokuserar bara på det läskiga bredvid hindret. Men annars skötte hon sig perfekt.
Ha ha Precis samma här, Blir det för långa transportesträckor mellan hindren så tappar han fokus och hittar på annat
Japp idag var han ömsom dyr och ömsom billig!
Inga rosetter men 2 ruggigt bra rundor och blodvite på mina tår...
Första klassen blev det en låååång transportsträcka viket resulterade i ett stopp 10m framför hindret för brevid det låg det en liten bro över dikeskanten. Himla farligt. Jättenöjd med rundanm sprången blir bara bättre och han blir finare och finarte.
Mellan klasserna tyckte Nilmar att han skulle avlasta sig på min fot. Aj.. han hann trampa ner rejält också så nu har jag 3 tår med blåmärke på och en utav dem blev det till och med lite blod som kom ut.
Klass 2 gick superfint. 1 ned, hinder nummer 2. Han bytte galopp men det blev korsgalopp och han rev med bak för han hann inte få ordning på det. Sedan gick resten som på räls. Märktes att han blev lite trött och började hoppa av lite långt ifrån.
Stor skillnad från förra gången och för att vara hans 2 & tredje start i 1m är jag grymt nöjd. Hästen kändes ganska nöjd han med
Första ngången han startade 2 klasser på raken.
Men shit, här har jag inte varit inne på länge (igen) haha! Vi är igång efter ett par vilor, lasttränar och nu i eftermiddag åker vi och tränar för en tränare igenHär är lite bilder på skruttan
![]()
![]()
![]()
Sambon som ställt upp vid lastträningen fick vara med på bild också![]()
Jag satt upp på Basilika igen i torsdags och hon är verkligen helt obrydd om att jag sitter där. Jag kan stojja, klappa på rumpan, lägga om skänklar osv utan att hon vinkar på ett öra. När jag longerar eller tömkör tar hon alla mina kommandon jättebra, men när jag sitter på totalignorerar hon dem. Smackade som en tok utan respons. Jag fick lite hjälp från en kompis på marken (vilket hon lyssnar på) så vi fick några steg framåt, sen kunde jag växla mellan halt och långsam skritt med röstkommando, trav var det värre medMen med lite hjälp från marken fick vi några steg i det med. Har inte jobbat med en häst som gör så innan men jag tänker som så att:
1. Det har varit väldigt varmt på senaste, 2. Hon kom från betet för en månad sen och flyttade direkt hem till mig (vilket hon dock tagit väldigt bra), 3. Hon går bara på hö och gräs just nu, och 4. Jag kollade masken på henne förra veckan och hon hade rätt mycket blodmask.
Så det känns inte så konstigt att det kommer något bakslag, allt annat har verkligen gått superenkelt. Jag ska i alla fall prova att rida ut idag (efter att hon vilat fre-lör) med hennes bästis och se om framåtbjudninen blir bättre. Hon ska även slussas in på kraftfoder snart och förhoppningsvis få lite mer energi.
Nån med erfarenhetav detta problem?
Hon fick posea lite i tordags också
![]()
Och en liten bild från ett av få travmoment
![]()
denna hästen hade min mamma blivit tok kär i.
Själv har vi fått ett rejält bakslag, I onsdags så hade Sessan ett litet sår på insidan av bakbenet, i höjd med bakknät men på insidan. Men såg inte speciellt allvarligt ut, tvättade och red som vanligt. Men i torsdags var hon lite öm runt om såret.
I fredags var vi inte hemma men då ringde tjejen som har en häst här hemma och säger att Sessan är super halt. Letar rätt på henne vid 23 när vi äntligen är hemma, Ja mycket riktigt jätte halt. Och jätte svullen runt såret både in och utsidan på benet. Ringde ut distriktvetrinären på lördag morgonen och får pencilin och smärtstillande. En ficka på ca 10 cm rakt upp (tur att det var upp och inte ner) gissningsvis så har hon kört upp en pinne i benet.
Nu promenader två gånger om dagen. Idag är hon lite bättre så hoppas nu att det läker fort.