Sv: Vänja vid sele - jag blir knäckt snart.
Pulkan tom är ju inte tung alls, och även om jag lastar den lite är vi fortfarande på lätta vikter, så i rent invänjning och inkörningssyfte tror jag den fungerar bra. Det är ju just en segebadensele modell äldre (har en av de nyare med men 'delade' lokor på men den är mindre och passar inte lika bra) jag har. Som han tycker är så otäck.
Så kan en sån där 'nordisk sele' accepteras bättre, så blir det ju ändå bättre från hunden härifrån och en bra bit framåt. Sen kanske han kan acceptera lokselen, eller så får man helt enkelt inte dra så tungt (jag vet ju inte ens om han blir någon draghund att tala om, han kanske är en sån där som tycker det är lattjo lajbans sålänge det inte innebär någon ansträngning *s*).
Men som det är nu, om inte shejping fungerar, så är det ju inget dragande alls (om jag inte provar sätta i skakel ändå och han ser ljuset då) som är alternativet tyvärr.
Men både pulkan och selen är segebaden, anno dezumal. Nä skämt åsido, men anno sådär 1970/1980-tal. Mången barndomsminnen har jag i den pulkan bakom en svart riesen eller två

Och jag gillar också lokselarna bättre, sen om det är för att jag är van med dem är iofs en öppen fråga. Men när HUNDEN formligen avskyr den så hjälper det ju föga... =/
Fast jag sätter mitt hopp till Åsas tips om shejping, och ska göra lite goooda, allergifria nötköttköttbullar imorgon och utrusta mig med dem, klickern och tålamod och se om vi kommer nånstans imorgon =)
Tillägg: Nu vet jag inte vad som är 'tungt' i sammanhanget iofs, men våra riesen när jag var liten drog endera pulka + 2 små ungar alt en större (1 större = typ 5-6 år gammal, i full vinteroutfit + tillhörande längdskidor och matsäck), alt fyllda vattendunkar (undrar hur mkt det var i dunkarna, går ta reda på, men tror det var 2 st 10 l dunkar, dvs totalt 20 liter, vad det nu väger - det kan jag väga imorgon) när de var 'upptränade' för säsongen, och det var inte ett dugg tungt för dem. När de drog i par (eller tandem heter det nog) drog de mer.
Viktor är ju ung, och med oröntgade höfter, så han ska bara dra för att få göra någonting. Dvs inledningsvis tom pulka, men sen blir det bättre även för hunden om man lägger liiite last i den, den 'slänger' inte lika lätt då och det blir behagligare för dem, blir så mycket 'tryck' via skakeln annars. Om man inte kör i djupsnö då, men när ni fått ut MATTE i djupsnön så tja, då är nog hunden gammal och grå *harkel*