Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Måste man ha högtryckstvätt när man tvättar stallet eller klarar man sig med en vanlig vattenslang? Hur mycket kostar en (hygglig) högtryckstvätt? Kan man bygga om kompressorn till en högtryckstvätt?
Klart det funkar utan högtryckstvätt, men det behövs lite mer handkraft, blir till att skrubba ordentligt.
Rekomenderar Kärcher eller Nilfisk, du kan hitta lite enklare maskiner från ca 600:- och uppåt, kika när byggmarknaderna har kampanjer. Har en Nilfisk 110 bar som jag är helnöjd med.
Vi skrubbade stallet idag med en Kärcher, och denna gång hade vi en altan/väggtvätt till, med roterande borstar på ett rörligt munstycke. Det har aldrig nånsin gått så snabbt och enkelt!
Det går mycket fortare med högtryck eftersom man slipper mycket av skrubbandet Vi brukar låna en högtryckstvätt av en bonde samt hyra en vattensugande dammsugare för att bli av med vattnet snabbt.
Oftast så blöter vi ned stallet dagen innan så att smutsen löses upp, sen är det bara att köra med högtrycken. Ibland använder vi desinficerande tvättmedel och ibland bara vatten samt såpa om det behövs skrubbas någonstanns.
När jag stod i inackorderingsstall tvättade alla sin egen box själv. Då var det vattenslang, såpa och skurborste som gällde. Gick alldeles utmärkt! (Jag skurade vid behov under året, så mina väggar blev fina utan problem)
Sen avslutade vi alltid med grillning hela stallet En bra tradition för då såg man nästan fram emot städdagen.
I år har jag införskaffat både högtryckstvätt och en grovdammsugare. Jättesmidigt.
Har sluppit allt skurande för hand och det gick på ca 4 timmar.
Högtryckstvätten kostade 650-: och grovdammsugaren 300-:.
Väl värt pengarna. Väldigt bra att kunna dammsuga upp vattnet efteråt.
Har tidigare år fått lägga ut spån på vissa ställen för att suga upp vattnet.
Har nyss tvättat klart både med högtyck och skurat lite med borste och såpa så nu luktar det härligt Stallet får stå med öppna dörrar och torka, sedan är det bara fram med målarfärg
Senaste fyra åren har vi använt högtryckstvätt när vi städat stallet, riktigt smidigt.
Under åren när jag hade hästen inackorderad användes bara vattenslang, såpa och skurborste. Det funkade helt okej då väggarna var i något speciellt material, såg ut som lackad plywood, skiten lossnade lätt iaf. Har iofs väldigt renlig häst med
Såg i Ridsport att det finns ett företag som ångtvättar stallar. Verkar ju hemskt smidigt, samtidigt som det borde ta död på en del bakterier utan att man behöver använda massa medel.
Nån som har testat detta?
Trädgård & Växter
Runt hela huset ligger stenläggning, ca 150 kvm... Mycket vackert men... Inte längre. Jag hade på känn att det skulle bli såhär men...