Saker man INTE ska testa

  • Äldre
  • Trådstartare Trådstartare Miran
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 585
  • Visningar Visningar 61 848
Beror mycket på potatissort.

Väldigt fast potatis ger förfärligt mos. Klistrigt och otäckt. En bra lagom mjölig potatis ger vispat mos som frasar när man tar av det. :d
Stämmer inte, det går att göra klistrigt mos även på mandelpotatis som jag är uppväxt på. Jag vispar aldrig mos och det är perfekt varje gång.
 
Testa inte hur det känns att stoppa läppen mellan en sån där jättestark magnet som man fäster på varsin sida av akvariet och på så sätt städar bort alger i akvariumet med.
1. Den är så stark att den 6åriga Drekafluga inte får bort den med egen styrka.
2. Det leder till en stor blå fläskläpp
 
Man ska inte ställa kristallvasen med de fina rosorna man fått av sambon mitt på matbordet.
Iallafall inte om man har en katt som ska gosa med ALLT :meh: :rofl:
Vasen höll faktiskt O_o
Morsan hade dille på att ha en krastallvas med frukt, en sådan med smal fot. En dag hittade vi inte katten, långt om länge så rörde han på sig så vi sg honom så fint ihoprullad i skålen, passade pricis. Såg någon gång när han la sig där, hur frösiktigt han fick kliva miitt i skålen med alla fyra tssar för att den inte skulle välta. Inte läge att komma med bannor och fånga katt då inte!
 
Man ska inte iheller i brist på potatis göra ett försök med rödbetsmos. Det går inte att använda vispen, utan att det stänker rödsaft på alla kläderna och de vita vägarna... :banghead:
Orkar inte tagga alla..

Det hela blev en rätt miserabel kväll.
Trots att köket såg ut som en mordplats så fortsatte jag med middagsplanen. Rosmarinstekt quorn med brun gräddsås. Eftersom det hade varit en lång och tuff jobbdag behövde jag något rejält.
Stekte quornen, so far so good, men när det kom till såsen fanns det ett problem. Där var endast en liten slatt grädde kvar. Mejeriprodukt som mejeriprodukt tänkte jag, i mitt stilla sinne, och sträckte mig efter den halvfulla kesoburken.
(Precis som namnet antyder är det en ost, som smälter och trådar sig. Och det blir inte bättre när man kryddar den med salt, peppar, grönsaksfond och soja.)

Det las inte upp på tallriken direkt, men mätt blev jag..
 
På tal om traktorer, man ska inte trycka med foten på bägge bromsarna med hala sandaler och slinta så man bara bromsar högersida istället för båda sidor, speciellt inte med skopa på och svänger rakt in i ladugårdsväggen och gör ett jack i knuten. :angel::angel::angel:

Apropå att bromsa, man ska inte prova att bromsa med vänsterfoten pga panikkli på högerfoten, trots att farten nästan är nere på noll. Det tar stopp.. Tvärstopp.
Hur lätt man än försökt vara på foten..
Har jag hört.
Sen kan det även vara så att man dessutom dunkar i huvudet i ratten eftersom man lutar sig framåt för att lindra kliandet


(innan någon blir upprörd.. Detta hände på natten, på tom gata.. I knapp styrfart :) )
 
Apropå att bromsa, man ska inte prova att bromsa med vänsterfoten pga panikkli på högerfoten, trots att farten nästan är nere på noll. Det tar stopp.. Tvärstopp.
Hur lätt man än försökt vara på foten..
Har jag hört.
När du just gått över från manuellt växlad bil till automat, och ska bromsa, ska du inte försöka koppla ur med vänsterfoten på vänstraste pedalen och bromsa med högerfoten på näst högraste pedalen. Det slutar med båda fötterna på varann, och en plötsligt väldigt stillastående bil.
 
När jag var liten ville jag göra som mamma och ägna mig åt lite hudvård. Duschade vaaarmt och skrubbade ansiktet med sånadär skrubbhandskar, eftersom poröst skinn ju borde ta upp hudvårdsprodukter bättre :idea:
Ut ur duschen och skrubba ansiktet torrt ordentligt med handduken.
Sedan på med Vademecum...
Aj.
:grin:
 
Jag avråder från att tina älgstek i torktumlaren.
Min brors ex kom på den briljanta idén när micron gått sönder. När den djupfrysta steken började dunka runt i trumman insåg hen att det där var nog inte sunt för trumman.
Steken behövde mjuk stoppning. Lösningen blev att stoppa ner den i ett par rejäla raggsockor och sen tillbaka in i torktummlaren med den :up:

Bortsett från lite misshandlad trumma så avger tinat kött köttsafter
Den tumlaren åkte ut.
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp